Ubezpieczenie AC - kupować?

  Ubezpieczenie AC - kupować?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Polska

  Autocasco – ubezpieczenie, o które wielu kierowców kruszy kopie. Jedni uważają je za zbędny i bardzo duży wydatek, inni nie wyobrażają sobie, jak można bez niego jeździć. Kto ma rację? Czy ubezpieczenie AC jest warte zakupu, czy może rzeczywiście nie ma sensu wydawać na nie niemałych przecież pieniędzy? Tą kwestią zajmiemy się w niniejszym artykule.
  Korzyści z autocasco
  Podstawowe i obowiązkowe dla każdego auta zarejestrowanego na terenie Polski ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni Cię przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych w razie spowodowanego przez Ciebie zdarzenia drogowego – kolizji, stłuczki lub wypadku. O ile poszkodowani otrzymają pieniądze za wyrządzone przez Ciebie szkody, o tyle Ty pozostajesz z niczym. Chyba że wykupisz polisę autocasco, dzięki której możesz starać się o odszkodowanie w praktycznie każdej sytuacji.

  Wyobraź sobie, że budzisz się rano, zbierasz się do pracy i idziesz na parking, a tam nie ma Twojego samochodu. Kradzież? Najpewniej. Stracone dziesiątki lub nawet setki tysięcy zł? Nie, o ile wcześniej wykupiłeś ubezpieczenie AC, z którego zostanie wypłacone Ci odszkodowanie. Gdybyś posiadał wyłącznie ubezpieczenie OC, rzeczywiście mógłbyś mieć powody do smutku. Autocasco chroni Cię też przed konsekwencjami finansowymi szkód powstałych m.in. po zderzeniu ze zwierzęciem, opadach gradu, powodzi czy akcie wandalizmu.

  Dla kogo AC
  Jesteś właścicielem samochodu, którego wartość wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy zł? W takim razie raczej nie trzeba Cię przekonywać, że wykupienie polisy autocasco leży w Twoim interesie. Dobrze wiesz, że dzięki ubezpieczeniu AC Twój majątek jest chroniony i nawet w razie nieprzewidzianych zdarzeń, w wyniku których Twoje auto ulegnie zniszczeniu lub zostanie utracone, otrzymasz rekompensatę w satysfakcjonującej wysokości.

  Nie zastanawiaj się długo nad wykupieniem AC, jeżeli jeździsz często i dużo, a przez to Twoje auto siłą rzeczą jest mocno narażone na szkody. A może mieszkasz w dzielnicy, która uchodzi za niebezpieczną i masz obawy, że ktoś może chcieć bezprawnie przywłaszczyć sobie Twój samochód? Dla pewności i z myślą o spokojnym śnie zaopatrz się w ubezpieczenie autocasco.

  Kiedy nie warto wykupować ubezpieczenia autocasco? Zasadniczo jedynymi rozsądnymi powodami mogą być albo niska wartość samochodu, albo zbyt wysoka cena polisy. Jeżeli bowiem utrata lub zniszczenie samochodu nie wiązałyby się z dużymi stratami, wydawanie pieniędzy na drogie AC mija się z celem. Również gdy cena polisy zbliża się do wartości auta lub jest od niej niewiele niższa, nie warto inwestować ochronę, jaką daje autocasco.

  Jak mądrze kupić AC
  O ile przy zakupie obowiązkowej polisy interesuje Cię wyłącznie najtańsze ubezpieczenie OC, o tyle w przypadku AC cena nie odgrywa tak istotnej roli. Znacznie bardziej liczy się zakres ochrony, jaki otrzymujesz w danym towarzystwie. Twoim celem powinno być znalezienie oferty, która odpowiada na Twoje wymagania, czyli chroni Cię przed najbardziej prawdopodobnymi ryzykami, jakie mogą Ci się przytrafić.

  Kupując AC, zwróć uwagę na wyłączenia od odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Oczywiście powinno być ich jak najmniej. Jeśli poszukujesz polisy bez wykluczeń, wybierz ubezpieczenie typu all risks, jednak pamiętaj o jego wysokiej cenie. Dowiedz się też, czy dana oferta obejmuje stałą, czy tylko zmienną sumę ubezpieczenia (stała jest korzystniejsza, ale podwyższa składkę). Jeżeli interesuje Cię korzystne ubezpieczenie AC – najtaniejuagenta.pl jest stroną, która Ci pomoże.

  Czytaj także

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY