Technologia bezprzewodowa szturmuje motoryzację

  Technologia bezprzewodowa szturmuje motoryzację

  Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Technologia bezprzewodowa szturmuje motoryzację

  ©Skoda

  Od współczesnego samochodu użytkownicy oczekują, że będzie on nie tylko funkcjonalny, ekonomiczny i bezpieczny, ale również dobrze skomunikowany. Kluczowym elementem jest połączenie z internetem.
  Technologia bezprzewodowa szturmuje motoryzację

  ©Skoda

  Jeszcze całkiem niedawno radioodtwarzacz CD z technologią bluetooth i z gniazdkiem USB był głównie na liście wyposażenia dodatkowego. Obecnie kierowcy przyzwyczaili się, że wyposażenie jest właściwie standardem większości samochodów. Natomiast postęp w zakresie bezprzewodowej technologii łączności sprawił, że coraz większa rzesza użytkowników samochodów oczekuje, aby mieć do niej dostęp także w aucie. I nie są to bynajmniej fanaberie fanów informatycznego świata.
  Dostęp do internetu i związane z tym udogodnienia są już standardem naszego życia. Każda firma, instytucja czy urząd nie mogą się obyć bez dostępu do sieci. Dlaczego zatem samochód miałby być wyjątkiem? Dla wielu menedżerów czy urzędników samochód jest drugim miejscem ich pracy, dlatego potrzebują w nim tych samych narzędzi, do których mają dostęp w biurze.

  Producenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i proponują urządzenia oraz usługi oparte na technologii łączności bezprzewodowej. To nie tylko nawigacja GPS, ale szereg usług podnoszących funkcjonalność pojazdu, bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz ułatwiających kierowcy załatwienie wielu spraw. Co ważne, tego typu usługi nie są już tylko przypisane do marek premium. Ma jest w swojej ofercie także Skoda. To Skoda Connect, który znajdziemy w modelach Octavia, Superb i Kodiaq.

  I tak np. usługi Infotainment Online zapewniają kierowcom dane dotyczące aktualnego natężenia ruchu drogowego, które wskazuje rzeczywiste natężenie ruchu wzdłuż wyznaczonej trasy przejazdu i sugeruje użyteczne trasy alternatywne, gdy napotka na utrudnienia. Pozostałe funkcje dostarczają informacji na temat wybranych parkingów, cen paliw na okolicznych stacjach, aktualności i prognozy pogody. Używając portalu Skoda Connect, można przenieść swoje zapisane trasy, cele i cele specjalne (POI) bezpośrednio z własnego komputera do samochodu. Z kolei w pokładowych urządzeniach Columbus dzięki połączeniu z siecią mapy nawigacji są na bieżąco aktualizowane do najnowszych wersji.

  Natomiast korzystając z funkcji SmartLink na ekranie urządzenia infotainment można równolegle wyświetlić i na nim obsługiwać aplikacje mobilne smartfona kompatybilnego ze SmartLink. Dzięki temu za pośrednictwem ekranu urządzenia infotainment w aucie można korzystać z oprogramowania smartfona. Z kolei funkcja SmartGate pozwala przesłać określone dane samochodu na smartfon i zastosować je w nim w specjalnej aplikacji. Zapamiętane w smartfonie informacje można następnie wykorzystać mobilnie.

  Technologia bezprzewodowa w samochodach Skody pozwała również na oferowanie usług z gamy Care Connect. W tym zestawie warto zwrócić uwagę na funkcję Emergency Call, która uruchamia się automatycznie po aktywacji jednego z urządzeń wskazujących na zajście wypadku, jak np. poduszki powietrznej.

  Jak informuje producent, samochód samodzielnie ustanawia głosowe i cyfrowe połączenie z centrum alarmowym, przekazując dyżurnemu wszelkie niezbędne informacje na temat zderzenia. Dyżurny podejmuje odpowiednie działania oraz gdy wymaga tego sytuacja, wysyła jednostkę ratunkową. Osoby siedzące w samochodzie mogą także samodzielnie nawiązać połączenie alarmowe poprzez przycisk zamieszczony w podsufitce.

  System Care Connect umożliwia też zdalny dostęp do samochodu za pośrednictwem aplikacji smartfonowej Skoda Connect. W ten sposób kierowca może zdalnie uzyskać informacje, np. o stanie oświetlenia, ilości paliwa w zbiorniku, albo czy okna i drzwi są zamknięte. Z kolei w odszukaniu auta na zatłoczonych parkingach przydatna będzie funkcja wyszukania miejsca postoju pojazdu. Ta funkcja zapewnia wgląd w lokalizację pojazdu na mapie z pozycją GPS oraz adresem. Dodatkowo jednym przyciskiem na telefonie można aktywować sygnał świetlny i klakson. Funkcja Care Connect jest także alarmem antykradzieżowym online. Właściciel auta uzyskuje informację przez telefon komórkowy lub e-mail, że jego pojazd został uruchomiony.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY