Polisa OC. Cena zależna od mandatów?

  Polisa OC. Cena zależna od mandatów?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Polisa OC. Cena zależna od mandatów?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Polska Izba Ubezpieczeń przekazała Pani Beacie Szydło, Prezes Rady Ministrów, pismo w którym wyjaśnia podwyżki cen OC. Proponuje także konkretne rozwiązania dla kierowców.
  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Polisa OC zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych w związku z użytkowaniem auta, na zdrowiu i mieniu osób trzecich. Dzięki temu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

  Polska Izba Ubezpieczeń wyjaśnia, że zasadniczą przyczyną obecnych wzrostów OC komunikacyjnego jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz osób pokrzywdzonych w wypadkach i ich rodzin.
  Zwraca uwagę, że na wzrost ceny OC wpływ mają także m.in. wyższe koszty napraw aut oraz opieki medycznej. PIU wylicza, że wyższe wypłaty oraz brak podwyżek cen w poprzednich latach spowodowały brak rentowności OC komunikacyjnego. Ubezpieczyciele w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponieśli z tego straty w wysokości 6 mld zł.

  PIU przekonuje, że rzeczą niezbędną jest regulacja wysokości zadośćuczynienia, a jej brak oznacza brak przewidywalności cen OC i dalsze wzrosty. Takie regulacje przyjęte zostały m.in. we Włoszech, Hiszpanii, czy Szwecji gdzie zadośćuczynienie jest regulowane za pomocą odpowiedniego taryfikatora.

  Prezes PIU proponuje zróżnicowanie cen składek, zależnych od przestrzegania przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Obecnie kierowcy nie mający na swoim koncie wypadków mają niższe składki dzięki należnym zniżkom. PIU przekonuje, że szerszy dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i informacji o mandatach, pozwoli na to, że ciężar podwyżek dotyczyłby osób łamiących prawo na drodze. W liście skierowanej do premier czytamy, że widmo podwyżki składki w związku z przestrzeganiem przepisów działałoby prewencyjnie i zachęcało kierowców do ostrożniejszej jazdy. W praktyce oznaczałoby to, że osoby, które nie mają mandatów miałyby niższe, a te z mandatami wyższe składki.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY