Czy można nagrywać policjanta?

  Czy można nagrywać policjanta?

  Mariusz Michalak

  Aktualizacja:

  Czy można nagrywać policjanta?

  ©Paweł Skraba

  Coraz więcej osób decyduje się na nagrywanie np. przebiegu kontroli drogowej za pomocą kamery w telefonie komórkowym. Czy kierowca może to robić nie narażając się na konsekwencje prawne?
  Czy można nagrywać policjanta?

  ©Paweł Skraba

  Nie ma przepisu zabraniającego filmowania lub fotografowania funkcjonariusza publicznego na służbie znajdującego się w miejscu publicznym. Bez wątpienia taką osobą jest umundurowany funkcjonariusz policji, strażnik miejski, czy inspektor transportu drogowego. Nagrywanie czy fotografowanie policjanta nie wymaga jego zgody i nie trzeba także go o tym informować. Nie ma również podstawy prawnej do wystawienia mandatu za nagrywanie, a funkcjonariusz nie może żądać wykasowania nagrania.


  Nie przeszkadzać!

  - Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności, a naszym obowiązkiem jest wykonywanie poleceń, np. nakazujących odsunięcie się, tak aby policjant mógł np. wylegitymować osobę, czy przeprowadzić kontrolę osobistą - wyjaśnia mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

  Kodeks karny mówi jasno:

  Art. 224. § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

  Powództwo cywilne

  - Zapis video z zasady nie powinien być rozpowszechniany w sieci bez zgody występujących w nagraniu osób. Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nakłada na osobę publikującą materiał uzyskanie zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W związku z publikacji wizerunku policjanta, czy innej osoby musimy liczyć się z odpowiedzialność cywilną za naruszenie dóbr osobistych - tłumaczy mł. insp. Mariusz Ciarka.

  Organami uprawnionymi do publikowania wizerunku - w ściśle określonych przypadkach - są sąd i prokurator. Może to dotyczyć np. wydania listu gończego za osobą (na podstawie kodeksu postępowania karnego) lub zezwolenia na publikację wizerunku osoby wobec której toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe (na podstawie prawa prasowego).

  Przestroga

  Wiele osób nagrywa policjantów, gdyż uważa, że Ci odstąpią od interwencji, nałożenia mandatu, czy popełnią błąd. Decydując się na nagrywanie funkcjonariusza należy mieć świadomość, że nagranie może być dowodem w sprawie. Co więcej nagranie może posłużyć jako dowód przeciwko nagrywającemu.

  Z kamerą na mundurze

  Część policjantów będzie testować kamery zamontowane na mundurach. W pilotażowym programie który ma wystartować jeszcze jesienią wezmą udział funkcjonariusze patroli interwencyjnych i ruchu drogowego.

  Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaznaczył, że w sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający, czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie, w obie strony. Kamery mają też na celu, jak twierdzi Mariusz Błaszczak, zdyscyplinowanie policjantów.

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spróbuj

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Podczas kontroli drogowej nie ma sensu nagrywać psów.Będą tak długo węszyć aż coś znajdą i dadzą Ci mandat (światła, bieżnik w kołach, trójkąt itp.)
   Co innego w innych sytuacjach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba nagrywać kundli

   zengi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Nagrywając policję bronisz się przed przekraczaniem uprawnień, nikt ci nie przybije znieważenia, nie przybiją ci napaści, nie będą cię bezprawnie przeszukiwać. Zawsze jest dowód do prokuratury i BSW.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Policja ma na to sposoby

   Jmi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Policja już dawno nauczyła się bronic przed nagrywaniem konfiskując na paręnaście minut telefon mówiąc, że chcą sprawdzić czy nie jest kradziony.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie mają prawa nic konfiskować

   hwdp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Nie mają prawa nic konfiskować. Mogą jedynie grzecznie poprosić o podanie numeru seryjnego. Jak ci kundel wyrwie telefon z ręki to przekracza uprawnienia i mozna zgłosić przestępstwo w prokuraturze...rozwiń całość

   Nie mają prawa nic konfiskować. Mogą jedynie grzecznie poprosić o podanie numeru seryjnego. Jak ci kundel wyrwie telefon z ręki to przekracza uprawnienia i mozna zgłosić przestępstwo w prokuraturze i BSW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głos funkcjonariusza

   OPI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   Ja jako policjant nie mam nic przeciwko nagrywaniu mnie. Nie mam nic do ukrycia, zawsze podchodzę do interwencji profesjonalnie. Ale jak widzę zmanipulowane nagrania w necie, gdzie nie ma całego...rozwiń całość

   Ja jako policjant nie mam nic przeciwko nagrywaniu mnie. Nie mam nic do ukrycia, zawsze podchodzę do interwencji profesjonalnie. Ale jak widzę zmanipulowane nagrania w necie, gdzie nie ma całego przebiegu interwencji, to mnie szlag trafia. Często zaczyna się od błahego wykroczenia np. picie piwa w miejscu zabronionym. Podejdzie człowiek jak do człowieka, chce zwrócić uwagę, i się zaczyna... "Ch*j ci w d*pę psie!", "Spie*dalaj nie muszę ci dawać dokumentu!", "Nie podam ci danych ku*wo jak chcesz to mnie zabieraj na komisariat!"... To wiadomo - takiego delikwenta zabiera się zgodnie z prawem na komisariat celem potwierdzenia tożsamości. I zaczyna się szarpanina, a nagrania odpowiednio poucinane trafiają na YT z tytułem "Brutalna policja zatrzymuje bezbronnego chłopaka za picie piwa!!!!!!!!!" - i oczywiście hejt w necie. No i oczywiście ziomeczki kozaka w necie płaczą, że ich kolega nic nie robił, był grzeczny, a policjanci bez powodu chcieli go zawinąć.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo jo

   Dawid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A ile masz premii za to profesjonalne podejście w pracy ? Przestańcie kłamać paniwie i Panie. Za to że Was w szkole gnębili nikt z nas nie może odpowiadać. Za to ze się uczyć nie chciało i do...rozwiń całość

   A ile masz premii za to profesjonalne podejście w pracy ? Przestańcie kłamać paniwie i Panie. Za to że Was w szkole gnębili nikt z nas nie może odpowiadać. Za to ze się uczyć nie chciało i do policji poszło po szybką emeryturę też nie możemy płacić my. Społeczeństwo. Trzeba być człowiekiem. A z nie ustawiać się na drodze o zmienionej organizacji ruchu i kosić obywateli za błędy. No się akurat święta zblizały i do premii brakowało. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   H***

   JP100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Napisz lepiej jaką normę mandatową musisz wyrobić i ilu spisać (nielegalnie) dziennie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już wizytę Igora Stachowiaka na komendzie we Wrcławiu mieliśmy nieprzyjemniść oglądać tak że daruj s

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   .....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra wiadomość

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Wszelkie spotkania z urzędnikami powinny być nagrywane. Jedno mówią, drugie się okazuje. Trochę państwo w państwie i ciężko potem dochodzić swoich praw. U siebie też mam zamiar nagrywać.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY