Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosina uruchomiła monitoring - miasta strzeże 12 nowoczesnych kamer

BEM
Otwarcie monitoringu w Mosinie (Waldemar Krzyżanowski - zastępca burmistrza Mosiny - pierwszy z lewej)
Otwarcie monitoringu w Mosinie (Waldemar Krzyżanowski - zastępca burmistrza Mosiny - pierwszy z lewej) Fot. UM Mosina
Od środy w Mosinie działa miejski monitoring. Okolic rynku i miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu dniem i nocą pilnuje 12 nowoczesnych kamer. To pierwszy etap systemu, w którym docelowo miasta strzec ma około 30 kamer.

Centrum Nadzoru zorganizowano w budynku przy ul. Kotowskiego, w tym samym, w którym siedzibę mają Strażnicy Miejscy.

- Wgląd w monitoring możliwy jest na razie na stanowisku w Centrum Nadzoru, jednak w najbliższym czasie dostęp do systemu będą mieli także policjanci z naszego komisariatu - mówi Waldemar Krzyżanowski, zastępca burmistrza Mosiny. - Obraz będzie transmitowany do komisariatu drogą radiową. Miasto przekazało już policji komputer i teraz czekamy tylko na podłączenie go do naszego systemu.

System zainstalowany w Mosinie przekazuje obraz drogą radiową, a punkt retransmisyjny ulokowany jest na kominie (teren byłej Swarzędzkiej Fabryki Mebli w Mosinie). Kamery działające w systemie pozwalają na przesyłanie obrazu o dużej rozdzielczości w dzień i w nocy. 43 - krotny optyczny zoom umożliwia m.in. rozpoznawanie twarzy np. wandali i numerów rejestracyjnych pojazdów. Wszystkie mają także możliwość pełnego obrotu o 360 stopni.

Pierwszym sprawdzianem funkcjonowania systemu będą Dni Mosiny, które rozpoczną się już w czwartek, a trwać będą do niedzieli.

- W tym roku zamontujemy jeszcze jedną kamerę, której wcześniej nie planowaliśmy. W związku z dewastacjami zieleni koło wieży widokowej na Pożegowie, zamontujemy ją na szczecie obiektu. Na wieży - to już zgodnie z planami, kamerę zainstalują także leśnicy. Będzie ona służyła do obserwacji przeciwpożarowych - dodaje W. Krzyżanowski.

Obydwie kamery będą zasilane energią odnawialną, na dachu wieży będą bowiem montowane panele słoneczne.

System budowany jest z założeniem jego dalszej rozbudowy. Koszt I etapu to ok. 260 tys. zł. Obecnie projektowany jest II etap inwestycji, a w planach na kolejne lata - etap III. Wszystko uzależnione jest jednak od sytuacji finansowej miasta i decyzji Rady Miejskiej.

Trwają też rozmowy mające na celu poszerzenie monitorowanego obszaru o teren Dworca PKP - wewnątrz i na zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski