Mistrzostwa świata w Stambule: Brązowy medal Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą

Pierwszy dzień 14. halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Stambule, był udany na reprezentantów Polski. Mistrz olimpijski z Pekinu Tomasz Majewski, wywalczył brązowy medal w pchnięciu kulą. Z kolei wieloboistka Karolina Tymińska uplasowała się na czwartej pozycji w pięcioboju.

Majewski stoczył ciekawą walkę z Niemcem Davidem Storlem oraz Amerykanami Ryanen Whitingiem oraz Reesem Hoffą. Już w pierwsze serii finałowej Storl (ubiegłoroczny mistrz świata z koreańskiego Daegu - 21,78 m), pchnął kulę na odległość 21,88 m. Majewski zaczął od 21,28 m i był trzeci, bo Whitiing uzyskał 21,59 m. Po drugiej serii Polak awansował na drugą pozycję po udanym pchnięciu na odległość 21,65 m. Poprawił się też Hoffa (21,55 m), chociaż to nie dawało mu miejsca na podium, a Whiting spalił próbę.

TOMASZ MAJEWSKI AMBASADOREM AKCJI "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"

Taka sama kolejność utrzymywała się jeszcze po dwóch następnych próbach. Ale w piątej serii będący w znakomitej formie Whiting uzyskał równe 22,00 metry i objął prowadzenie. Majewski poprawił się na 21,72 m, ale to już nie zmieniło kolejności i Polak zdobył brązowy medal. Warto dodać, że trzy kolejne jego próby w finale to także trzy kolejne rekordy kraju. Występ należy więc uznać za bardzo udany. Impreza w Stambule to dla Majewskiego jeden z etapów przygotowań do londyńskich igrzysk i ten rezultat z pewnością pomoże naszemu reprezentantowi w dalszych przygotowaniach.

W tureckiej metropolii nieźle wypadła także wieloboistka Karolina Tymińska, zaproszona do udziału w HMŚ, tak jak siedem pozostałych zawodniczek. W pięcioboju Polka uplasowała się na czwartej pozycji, czyli zaprezentowała się na miarę aktualnych możliwości. Nasza zawodniczka musi poprawić swoje rezultaty szczególnie w skoku wzwyż (tylko 1,72 m) i pchnięciu kulą (jedynie 14,68 m). W tych konkurencjach poniosła zbyt wiele strat, aby myśleć o podium. Tymińska zgromadziła 4725 pkt. i do trzeciej Litiwnki Austry Skujyte straciła 77 pkt. Zwyciężyła Ukrainka Natalia Dobrynska z nowym rekordem świata 5013 pkt. Srebro wywalczyła Brytyjka Jessica Ennis - 4965 pkt.

W sobotę w Stambule w półfinale pobiegną polscy ośmiusetmetrowcy Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. W finale na 1500 m wystąpi Angelika Cichocka. Z kolei Lidia Chojecka pobiegnie w niedzielnym finale na 3000 metrów.