Mistrzostwa Polski w tenisie: Do pełni szczęścia zabrakło tylko złotego medalu

Maciej Łosiak
Finalistki mistrzostw Polski w singla. Od lewej stoją: Magdalena Fręch i Barbara Sobaszkiewicz.
Sześć srebrnych i brązowych medali w singla kobiet, mężczyzn oraz w mikście - to dorobek Wielkopolan w mistrzostwach Polski.

Pięć medali wywalczyli w Gliwicach reprezentanci AZS Poznań, jeden dołożyła zawodniczka Akademii Tenisowej Angie Puszczykowo - Anastazja Soszyna.

Turniej rozpoczął się wyjątkowo ciekawie i nietypowo. Maciej Smoła przegrał w finale kwalifikacji z Piotrem Gadomskim (obaj AZS Poznań), który za późno zgłosił się do MP, dlatego musiał walczyć o turniej główny. Kiedy Gadomski przebił się z turnieju kwalifikacyjnego został w mistrzostwach rozstawiony z nr 1. Dla Smoły ostatecznie też się znalazło miejsce - zagrał jako lucky looser.

Gadomski przegrał już w pierwszej rundzie z Tomaszem Sołtyką (SKT Sopot). Gracza z Sopotu w drugiej rundzie pokonał z kolei... Smoła, który dotarł ostatecznie do finału. W meczu o złoto, po trzysetowej walce w upale lepszy okazał się Igor Bujdo (KS Górnik Bytom), który w całych mistrzostwach stracił tylko jednego seta. - Srebrny medal mistrzostw Polski to mój największy sukces w karierze. Tym bardziej się z niego cieszę, że szczęśliwie awansowałem do turnieju głównego - mówi Maciej Smoła, który obecnie przygotowuje się do Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski Talex Open (zawodowy turniej mężczyzn rangi futures), który w połowie sierpnia rozgrywany będzie w Poznaniu.

Duże brawa należą się także Barbarze Sobaszkiewicz (AZS Poznań), która zdobyła srebro w singla. Mistrzynią Polski została Magdalena Fręch z Łodzi, która 8 tys. zł nagrody (plus premię za wygraną w debla) przeznaczy na dalsze starty.
W dorobku akademików znalazł się także srebrny medal w mikście Katarzyny Kawy i Piotra Gadomskiego oraz brązowe krążki z grze podwójnej kobiet i mężczyzn. a

Wyniki finałów 88. mistrzostw Polski i medale reprezentantów Wielkopolski:

gra pojedyncza kobiet: finał - Magdalena Fręch (ŁKT Łódź) - Barbara Sobaszkiewicz (AZS Poznań) 6:2, 1:6, 6:1; półfinał kobiet: Magdalena Fręch - Anastazja Soszyna (AT Angie Puszczykowo) 6:4, 6:2;
gra pojedyncza mężczyzn: finał - Igor Bujdo (Górnik Bytom) - Maciej Smoła (AZS Poznań) 6:3, 2:6, 6:3;
debel kobiet: finał - Magdalena Fręch/Zuzanna Maciejewska (Varsovia Tenis Klub Warszawa) - Aleksandra Buczyńska (RKT Return Radom)/Zofia Stanisz (KT Jelenia Góra) 6:3, 6:3; półfinał: Aleksandra Buczyńska/Zofia Stanisz - Barbara Sobaszkiewicz/Sylwia Zagórska (obie AZS Poznań) 7:6 (9-7), 7:6 (7-3);
debel mężczyzn: finał - Mikołaj Jędruszczak (Start Wisła Toruń)/Wojciech Lutkowski (KT Legia Warszawa) - Piotr Barański (Nafta Zielona Góra)/Rafał Teurer (AT Promasters Szczecin) 6:3, 6:2; półfinał: Piotr Barański/Rafał Teurer - Piotr Gadomski/Maciej Smoła (obaj AZS Poznań) 7:6 (9-7), 7:6 (8-6);
gra mieszana: finał - Weronika Domagała (RKT Return Radom)/Rafał Teurer - Piotr Gadomski/Katarzyna Kawa (oboje AZS Poznań) 6:4, 7:5.