Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministra Zdrowia w Poznaniu: Ponad miliard złotych dla przychodni POZ. Chodzi o wsparcie opieki koordynowanej

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie przychodnie POZ
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie przychodnie POZ Waldemar Waldemar
Placówki podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Feniks. Jak mówi ministra zdrowia Izabela Leszczyna, poprawi to opiekę nad pacjentami.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna, która we wtorek wizytowała w Poznaniu w ramach targów medycznych SALMED 2024, mówiła o opiece koordynowanej. Zapowiedziała, że resort planuje uruchomić konkurs dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), w ramach którego przychodnie będą mogły starać się o dofinansowanie.

– Chcemy przekazać dobrą nowinę - program „Feniks”, czyli fundusze europejskie na klimat, infrastrukturę i środowisko. Dzisiaj mówimy o konkursie dedykowanym dla POZ dla wszystkich podmiotów, które ją prowadzą. Mamy 1 miliard 250 milionów złotych w tym programie, które rozdysponujemy w ramach grantów – mówiła Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.

Do konkursu, który zostanie uruchomiony jesienią, przystąpić mogą wszystkie placówki POZ.

– Środki będzie można wydawać na systemy informatyczne, ale także na sprzęt do diagnostyki czy remonty przychodni i pomieszczeń – wymieniała szefowa resortu zdrowia.

I dodawała: – Będziemy chcieli przyznać dodatkowe punkty tym POZ-om, które znajdują się w miejscach o najmniejszym zagęszczeniu ludności, w tzw. białych plamach. Będziemy też promować te POZ-y, które prowadzą już opiekę koordynowaną.

Jak z kolei tłumaczyła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, opieka koordynowana ułatwia pacjentom dostęp do lekarzy i badań.

– Pacjent ma dostęp do badań, jak i do konsultacji specjalistycznych czy porad. Opiekuje się nim jego lekarz rodzinny. Dzięki tej opiece nie trzeba kierować pacjenta do opieki specjalistycznej, tyko po to, by wykonać diagnostykę. Ta diagnostyka jest możliwa już w POZ, a ambulatoryjna opieka specjalistyczna będzie dostępna dla tych, którzy faktycznie jej potrzebują – mówiła.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Turystyczna Wielkopolska: Konin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski