Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Millennium Docs Against Gravity: Pełen program festiwalu. W Poznaniu m.in. filmy o pandemii, Ameryce Łacińskiej, młodym pokoleniu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wideo
od 16 lat
Podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity na miłośników kina dokumentalnego czeka niemal 150 filmów. W siedmiu miastach także w Poznaniu od 3 do 12 września przegląd filmów pełnometrażowych, krótkometrażowych, animacji i seriali dokumentalnych.

Millennium Docs Against Gravity: „Świat się budzi”

Tegoroczne hasło zaczerpnięte z mowy Grety Thunberg brzmi: „Świat się budzi”. Organizatorzy pragną nieść swoim widzom nadzieję, że po okresie pandemii wszystko będzie dobrze, dlatego wiele filmów z programu dotyczyć będzie tematyki aktywizmu i działań na rzecz bardziej ekologicznego świata. W skład jury przyznającego nagrody wejdą m.in.: Agnieszka Holland, Christian Frei, Zuza Krajewska, Bartek Chaciński.

Millennium Docs Against Gravity: Konkurs główny

W Konkursie Głównym znalazło się 14 filmów, które opowiedzą historie z Bliskiego Wschodu, Rosji, Polski, Filipin i Zimbabwe. Będzie też seans animacji „Przeżyć” Jonasa Poher Rasmussena, który poruszył amerykańską widownię festiwalu w Sundance. Po raz pierwszy w konkursie o główną nagrodę rywalizował będzie serial – „Nasienie kłamstwa” w reżyserii Miriam Guttmann o szokujących praktykach doktora Kaarbata, który był specjalistą od leczenia bezpłodności – swoim 65 pacjentkom zaaplikował własną spermę.

Millennium Docs Against Gravity: Sekcje tematyczne

W sekcjach tematycznych znalazło się miejsce na te już znane festiwalowej publiczności („Bohaterowie są wśród nas”, „Klimat na zmiany”, „Historie intymne”, „Miejsca”, „Człowiek w kinie”, „Muza i wena”, „Fetysze i kultura” i „Czwarte oko”), jak i całkowite nowości: „Oblicza Ameryki Łacińskiej” o różnorodności tytułowego regionu świata, „Kryminalne zagadki MDAG”, czyli dokumentalne opowieści z dreszczykiem emocji, „Życie w czasach pandemii” będące zbiorem polskich filmów z kronikarskiego zapisu rzeczywistości w czasie pandemii, „Alfabet protestu” o ludziach, którzy walczą o sprawy, w które wierzą i „Odmieńcze spojrzenia” – tegoroczna sekcja filmu awangardowego.

Millennium Docs Against Gravity: Konkurs Polski

W Konkursie Polskim powalczy 14 filmów. Cztery polskie filmy ukazujące różne oblicza kwarantanny („Polaków portret własny”, „Seal Story”, „Pozdrawiam” i „Halo babciu”). Otoczenie z perspektywy własnego balkonu sfilmował Paweł Łoziński („Film balkonowy”). Pojawi się też wątek literacki, o Zbigniewie Herbercie („Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”) i zjawisko filmowe w „Ucieczka na srebrny glob” – kulisty powstawania „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. W konkursie znalazło się też miejsce na obraz młodego pokolenia („Już tu nie wrócę”, „Furia”).

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej:

  • Część kinowa w Poznaniu od 3 do 12 września.
  • Część online na mdag.pl od 16 września do 3 października.
  • Festiwal w tym roku potrwa więc okrągły miesiąc — od 3 września do 3 października.
W wakacje nie ma tylu spektakli, co w okresie jesienno-wiosennym, a to za sprawą wakacyjnych planów poznaniaków, którzy częściej wybierają plener od sal teatralnych, ale w przygotowaniu są sztuki, sztuki, które kuszą w ofercie programowej poznańskich teatrów na sierpień i wrzesień. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnej pozycji, której przegapienia będzie się żałować. Przedstawiamy najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień oraz miesiące. Sprawdź, gdzie i co można obejrzeć.Czytaj dalej --->

Teatry w Poznaniu z repertuarem na wakacje. Sprawdź repertua...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski