Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą zielonego Poznania, a nie betonozy! Złożyli projekt uchwały do rady miasta

Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
“Inicjatywa 1%” miałaby przełożyć się na pozyskiwanie przez miasto cennych przyrodniczo terenów, często będących w rękach prywatnych inwestorów.
“Inicjatywa 1%” miałaby przełożyć się na pozyskiwanie przez miasto cennych przyrodniczo terenów, często będących w rękach prywatnych inwestorów. Chrystian Ufa
Mieszkańcy Poznania udali się do urzędu miasta, by przekazać projekt uchwały skierowany wprost do prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. Poznaniacy mają nadzieję, że tym sposobem ochronią stolicę Wielkopolski przed betonozą. - Władzom miasta trudno będzie przejść obojętnie wobec tak przez społeczeństwo popieranego wniosku. I na to liczymy! - uważają.

Mieszkańcy chcą zielonego Poznania

- To jest reakcja na to, co obserwujemy od lat w Poznaniu, czyli odbieranie terenów zielonych - mówi Wiesław Rygielski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców.

Społecznicy zaproponowali, aby miasto przekazywało rocznie 1 proc. ze swojego budżetu w celu wykupu terenów cennych przyrodniczo.   

- Myślimy o czynnym współudziale mieszkańców w projekcie. Jeśli zostanie on poparty, to jesteśmy otwarci na opinię poznaniaków wskazujących tereny zielone - informuje Aleksander Kołodziej z Partii Zieloni. 

Złożyli projekt uchwały do rady miasta

Komitet chce wyznaczyć kierunek działania dla Prezydenta Miasta Poznania, polegający na zachowaniu i powiększaniu terenów zielonych i terenów przeznaczanych pod małą retencję.  

“Inicjatywa 1%” miałaby przełożyć się na pozyskiwanie przez miasto cennych przyrodniczo terenów, często będących w rękach prywatnych inwestorów.  

- Wielokrotnie widzimy, że działanie instytucji miejskiej jest spóźnione. Podajmy na to przykład akademików, kiedy runęła ściana, a deweloper powyrzucał okna, dopiero wtedy wszyscy się zastanowili, że jest to przepiękny zakątek miasta - uważa Krzysztof Janczewski, członek zarządu koła poznańskiego Stowarzyszenia Polska 2050. 

Tereny, które są obecnie “zielone”, a mogą stać się częścią betonozy to między innymi okolice Sołacza, Moraska, Wildy, Naramowic czy też ul. Lechickiej, gdzie obecnie znajduje się koczowisko ludności romskiej. 

Na jakie zarobki można liczyć po zrobieniu dyplomu? Szczegółowo bada to Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. W zestawieniu najgorszych kierunków studiów w Poznaniu brylują trzy uczelnie: Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prezentowane kwoty brutto to mediana średnich miesięcznych zarobków. Najświeższe dane dotyczą osób, które ukończyły studia dwa lata temu. Zobacz, gdzie najmniej opłaca się studiować --->

15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu. Po nich zarobis...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski