MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Targi Poznańskie będą jednak sprywatyzowane?

Paulina Jęczmionka
Mikszo pozytywnie ocenia podejście nowego ministra do MTP
Mikszo pozytywnie ocenia podejście nowego ministra do MTP Fot. Waldemar Kaiser
Najpierw miała być sprzedaż większości udziałów, później pojawił się pomysł komunalizacji, a jeszcze później sprzedaży tylko 40 proc. udziałów ministerstwa. Międzynarodowe Targi Poznańskie od początku roku czekają na decyzję o przyszłości spółki. Resort odwiedzili związkowcy. I usłyszeli, że prywatyzacja jest już niemal pewna.

- Sprawa w lutym, po spotkaniu prezydenta Poznania z ministrem, utknęła w miejscu - mówi Tomasz Mikszo, szef Związku Zawodowego Pracowników MTP, który uczestniczył w spotkaniu z wiceministrem skarbu państwa. - Okazuje się, że resort cały czas rozważa kilka koncepcji przyszłości targów. Ale przeważa zdanie, że w 2013 r. ma dojść do prywatyzacji. Kluczowa jest decyzja co do jej formy.

Tymczasem prywatyzacja ma w Wielkopolsce samych przeciwników. W tej sprawie interweniowała nie tylko załoga MTP, ale i samorządowcy oraz posłowie. W efekcie było już kilka pomysłów na prywatyzację. Według związków, większość z nich wciąż jest brana pod uwagę.

- Nadal rozważana jest sprzedaż 60 procent udziałów Skarbu Państwa, ale to mało prawdopodobna sytuacja, bo obecny minister, w przeciwieństwie do Aleksandra Grada, rozumie specyfikę targów - mówi Tomasz Mikszo. - Wie, że taka sprzedaż przyniesie MTP straty, a i zainteresowanie może nie być zbyt duże.

Nieco inaczej spotkanie ze związkowcami relacjonuje jednak sam resort. - Spółka MTP znajduje się w planie prywatyzacji na lata 2012-2013, zatem intencją ministerstwa jest zbycie wszystkich 60 proc. udziałów - poinformowała nas po spotkaniu Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka ministerstwa. Dodała jednak, że ze związkami zawodowymi targów dyskutowano też nad innymi sposobami prywatyzacji, "które uwzględniałyby specyfikę spółki oraz oczekiwania co do utrzymania publicznej kontroli po sprzedaży".

Według związkowców wciąż istnieje możliwość, że przy ministerstwie pozostanie jakaś część udziałów (np. 11 proc.), co po połączeniu z udziałami miasta Poznania (posiada 40 proc.), da większość i kontrolę nad spółką. Pozostała część udziałów resortu miałaby trafić na giełdę. Podczas wczorajszego spotkania po raz pierwszy miał też paść pomysł akcjonariatu pracowniczego, czyli sprzedaży udziałów pracownikom targów.

W gruzach legła za to propozycja samorządu województwa oraz miasta Poznań. Ich władze proponowały nieodpłatne przejęcie od resortu udziałów. Jednak ministerialni eksperci uznali, że nie ma takiej możliwości prawnej. Kolejne spotkanie w sprawie przyszłości MTP ma odbyć się w Poznaniu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski