Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto wydaje 400 tysięcy złotych na punkt szczepień na stadionie. Radni mówią o kuriozalnej sytuacji i granicy braku gospodarności

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Miasto, według Biuletynu Informacji Publicznej, za umowę najmu m.in. wyposażenia niemedycznego płaci spółce Marcelin Management 400 tysięcy złotych za okres 5 miesięcy.
Miasto, według Biuletynu Informacji Publicznej, za umowę najmu m.in. wyposażenia niemedycznego płaci spółce Marcelin Management 400 tysięcy złotych za okres 5 miesięcy. Grzegorz Dembinski
400 tysięcy złotych, tyle kosztuje umowa najmu wyposażenia niemedycznego na Stadionie Miejskim w Poznaniu przez miasto, pod organizację punktu szczepień covidowych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miasto otrzymuje od spółki, która wynajmuje obiekt za... 660 tysięcy złotych rocznie. Radni zadają pytanie, czy to, aby nie jest kuriozalna sytuacja?

Miasto dostaje od spółki 660 tysięcy złotych

Miasto Poznań jest właścicielem stadionu przy ulicy Bułgarskiej, jednak jego najemcą jest spółka Marcelin Management. Między miastem a Spółką została podpisana umowa na 20 lat. W 2011 roku została zawarta umowa między podmiotami, dzięki której konsorcjum będzie zarządzać obiektem do 2031 roku. Ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny w 2013 roku zgodził się na obniżkę czynszu do kwoty 600 tysięcy złotych rocznie. Jak jest obecnie?

Dzierżawca Stadionu Miejskiego opłaca czynsz w wysokości 55 467,65 zł netto miesięcznie - rocznie: 665 611,80 zł. Jest to kwota wynikająca z umowy dzierżawy zwaloryzowana o wskaźnik inflacji

- mówi Filip Borowiak rzecznik Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, któremu miasto zleciło właśnie podjęcie czynności zapewniające lokalizację i wyposażenie niemedycznego na Stadionie Miejskim.

Organizacja punktu szczepień kosztuje miasto krocie

W maju, na Stadionie Miejskim w Poznaniu ruszył punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Był on dostępny dla wszystkich chętnych, którzy wcześniej dokonali rejestracji. Według informacji z rejestru umów poznańskiego Biuletynu Informacji Publicznej wynika, że miasto wydaje na to... 389 530 złotych. Dodatkowo, umowa ta nie obowiązuje cały rok, a jedynie od 1 maja do końca września tego roku.

Jest to kuriozalna sytuacja. Jest to gdzieś na granicy braku gospodarności. W związku z tym, jakbyśmy mieli to przenieść na cały rok, to miasto za najem dopłacałoby do własnego stadionu prywatnej spółce

- komentuje Klaudia Strzelecka, przewodnicząca klubu radnych PiS w Poznaniu.

Miasto za 5 miesięcy umowy m.in najmu wyposażenia niemedycznego płaci blisko 400 tysięcy, w zamian otrzymując od spółki za cały rok 660 tysięcy złotych.

- Takie sytuacje, w których miasto płaci większe pieniądze, niż je otrzymuje, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Sprawdzamy czy jest to nie jest naruszenie kwalifikujące się do zgłoszenia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych - informuje Strzelecka.

-Sytuacja sama się komentuje – dodaje Przemysław Alexandrowicz, radny PiS. - Coś tutaj nie gra. To jest sytuacja kuriozalna, tak nie powinno być - dodaje.

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Umowa najmu powierzchni. Co w niej jest?

Co jest zawarte w tej umowie? POSiR zaznacza, że w jej zakres wchodzi wyposażenie niezbędne dla zorganizowania i funkcjonowania punktu szczepień wraz z usługą serwisu sprzątającego.

- Są to między innymi sprzęt komputerowy, który jest potrzebny w trakcie rejestracji i kwalifikacji do szczepień czy sprzęt chłodniczy - zaznacza Filip Borowiak z Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Trzeba się przyjrzeć między rozliczeniom między miastem a stadionem, ponieważ ten obiekt jest własnością miejską. Chcemy zrobić podsumowanie kosztów z jednej strony oraz drugiej

- mówi Przemysław Polcyn, radny miejski z klubu Wspólny Poznań.

I dodaje: - Faktury przecież wędrują w jedną i druga stronę. Chcemy się dowiedzieć, jak to faktycznie wygląda, ponieważ nie może być tak, że miasto do tego interesu dopłaca.

Na stadionie będzie można zaszczepić się do 30 września tego roku. Na tyle została podpisana umowa najmu. Choć nie zawsze można to zrobić, bowiem punkt szczepień nie jest czynny codziennie. Wiele także wskazuje, że nie zostanie on utrzymany.

Niewidzialna Ulica to wystawa, która pokazuje, jak odbierają świat osoby niewidome i niedowidzące. W Polsce są tylko dwa takie miejsca, jedno w Poznaniu.

Niewidzialna Ulica w Poznaniu. Wystawa, która demonstruje pr...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski