Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto rezygnuje z informowania mieszkańców przez aplikację Ostrzegator

Agnieszka Mozolewska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Adrian Wykrota
Ostrzegator to popularna aplikacja do przekazywania ważnych komunikatów mieszkańcom miast i regionów. Do tej pory korzystało z niej m.in. poznańskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i MPK. Jednak od nowego roku obie instytucje zrezygnowały z dalszej współpracy.

Dzięki aplikacji Ostrzegator można przesyłać informacje odbiorcom znajdującym się na określonym obszarze. Mogą to być komunikaty o nagłych zdarzeniach pogodowych, awariach sieci energetycznej, wodociągowej, utrudnieniach komunikacyjnych, katastrofach, imprezach masowych czy wydarzeniach kulturalnych.

W Poznaniu aplikacja publikuje komunikaty i ostrzeżenia od takich firm czy instytucji jak ENEA, IMGW, GDDKiA, GIF, GIOS, UOKiK czy Autostrada Wielkopolska.

Czytaj też: Poznań: Radni nie zgodzili się na wyższą bonifikatę za przekształcenie użytkowania wieczystego

W 2018 roku, po kilkumiesięcznych testach, umowę z Ostrzegatorem podpisało również Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. W ramach umowy, każda jednostka UM mogła publikować własne komunikaty oraz przyjmować zgłoszenia od mieszkańców miasta. Umowa ta zakończyła się 31 grudnia 2018 roku.

– CZK poinformowało nas, że mimo pozytywnej oceny naszego rozwiązania, ze względu na ograniczenia budżetu, umowa nie zostanie przedłużona na kolejny rok. Zwróciliśmy się do CZK i władz miasta z propozycją negocjacji kosztów umowy i bezpłatnego wykorzystania systemu w styczniu 2019 roku. Uzasadnialiśmy, że aplikacja stała się popularna wśród mieszkańców Poznania i nie chcielibyśmy pozbawiać ich możliwości otrzymywania ważnych komunikatów Urzędu Miasta. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pismo – informuje Tomasz Bigaj, prezes zarządu MCSS

Czytaj też: Strefa płatnego parkowania w Poznaniu: ZDM szuka kontrolerów

Dzięki uprzejmości administratorów aplikacji, mimo braku umowy, mieszkańcom nadal umożliwiane jest przesyłanie zgłoszeń do jednostek Urzędu Miasta. Publikowane są też komunikaty innych instytucji.

Z publikowania komunikatów w Ostrzegatorze zrezygnowało również Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu. Komunikaty MPK mają być publikowane w aplikacji myMPK. Niestety, póki co dostępna jest jedynie wersja dla właścicieli urządzeń z oprogramowaniem Android.

Zobacz też:

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, gapowicze stanowią około 18 proc. pasażerów transportu publicznego. Ich dług wynosi prawie 400 mln zł!Kim są gapowicze? Ile zalega rekordzista? Czy w czołówce są Wielkopolanie? Przejdź dalej i sprawdź kolejne szczegóły --->

Kim są gapowicze? Ile zalega rekordzista? Czy w czołówce są ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski