Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ogranicza nabór w XX LO. A chętni są

Bogna Kisiel
XX Liceum Ogólnokształcące posiada dobre zaplecze. Nie może także narzekać na brak uczniów. Jest wielu chętnych
XX Liceum Ogólnokształcące posiada dobre zaplecze. Nie może także narzekać na brak uczniów. Jest wielu chętnych Paweł Miecznik
Gimnazjum nr 9 ma 311 uczniów. Wydział oświaty zgodził się na utworzenie w przyszłym roku pięciu klas pierwszych. XX Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszcza 520 uczniów, otrzymało zgodę na utworzenie zaledwie trzech klas w nowym roku szkolnym.

Miasto chce zlikwidować Gimnazjum nr 8, funkcjonujące wspólnie z XX LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9. A w miejsce "ósemki" przenieść Gimnazjum nr 9. Społeczność "dziewiątki" na wieść o przeniesieniu stanowczo protestuje.

CZYTAJ TEŻ:
Do likwidacji szkół jednak nie dojdzie?
Protestujacy gotowi na wszystko
Likwidacja ZST bez opinii. Awantura na komisji
Prezydent strażakiem

Na winogradzkich, a nawet piątkowskich osiedlach pojawiają się ulotki ("Nie po to dzieci uciekały z tego środowiska, by teraz tam wrócić! Rodzice nie poślą tam dzieci" - to fragmenty treści na ulotkach). A w mediach rozpowszechniane są informacje, że "dziewiątka" to bezpieczne i dobre gimnazjum, a w liceum ciągle pojawia się policja.

W ubiegłym tygodniu rodzice spotykali się z prezydentem i udało się osiągnąć porozumienie. Na warunkach "dziewiątki": przeniosą się, ale miasto wyremontuje budynek po Gimnazjum nr 8 i co najważniejsze - dyrektor będzie ich.

XX LO jest szkołą wyremontowaną, zadbaną, dobrze wyposażoną. W salach są zestawy multimedialne, w każdej jest komputer z dostępem do internetu. Szkoła posiada multimedialną pracownię językową, dwie sale gimnastyczne, siłownię zewnętrzną, boisko "Orlik", stadion piłkarski. Całość monitorowana jest przez 16 kamer.

Czy ograniczenia w naborze do XX LO zmierzają do jego likwidacji? Bo prezydent mówi, że zmiany potrzebne są także w sieci szkół ponadgimnazjalnych.

- Były czasy, że w tym budynku uczyło się 800-900 uczniów - mówi Leszek Rybka, dyrektor ZSO nr 9. - Z małymi niedogodnościami jesteśmy w stanie pomieścić 800 dzieci.

Obecnie w liceum, na każdym poziomie jest po sześć klas. W tym roku szkolnym mogło być nawet siedem klas pierwszych, tylu zgłosiło się uczniów, ale wydział oświaty nie zgodził się.

- Już w pierwszym rozdaniu mieliśmy pełen nabór - twierdzi Leszek Rybka. - Społeczność szkoły jest zbulwersowana, że teraz mamy zgodę na utworzenie tylko trzech klas.

A chętnych nie brakuje. Bo choć szkoła nie należy do czołówki licealnej (jest w środku stawki), to ma wiele osiągnięć sportowych, teatralnych. Funkcjonują tutaj klasy: teatralne, filmowo-dziennikarskie, sportowe, lingwistyczno-turystyczne czy od dwóch lat policyjne.

- Stąd wizyty policjantów w szkole, którzy przychodzą na prelekcje - tłumaczą nauczyciele. - Przykro nam, że w przyszłym roku nie powstanie taka klasa. Mamy dzieci, które chcą do nie j przyjść.

I nauczyciele, i rodzice narzekają na brak informacji. Nadal twierdzą, że wierzą w uczciwą ocenę pracy szkoły.
- Szkoda rujnować to co udało się zbudować - twierdzi Marek Kowalczyk z Rady Rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski