Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medale Młodej Sztuki 2021. Kapituła zgłosiła 52 artystów z Wielkopolski

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Katarzyna Sklepik
Katarzyna Sklepik
Wśród nominowanych są m.in. tancerka Małgorzata Mielech oraz kompozytor i gitarzysta Piotr Scholz
Wśród nominowanych są m.in. tancerka Małgorzata Mielech oraz kompozytor i gitarzysta Piotr Scholz archiwum
Już 26 lutego poznamy najlepszych wielkopolskich artystów, którzy otrzymają Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”. To nagroda dla młodych ludzi z naszego regionu, o których w ostatnim czasie mówiło się najwięcej - w muzyce, teatrze, tańcu, literaturze, sztukach wizualnych... Kto w tym roku zwrócił szczególną uwagę naszej kapituły?

Nagroda artystyczna

Artysta, by zachwycił, zaskoczył, poruszył, musi tworzyć nieszablonowo i z pasją. W Wielkopolsce takich ludzi kultury na szczęście nie brakuje, nawet w tak trudnych pandemicznych czasach. Wręcz przeciwnie, bo tak jak w ubiegłych latach, kapituła Medali Młodej Sztuki wybrała ponad pięćdziesięciu nominowanych w siedmiu kategoriach. Jednak prawdziwą szansę na nagrodę mają nieliczni - najbardziej inspirujący, oryginalni, ci, którzy idą pod prąd.

Medale z historią

Przypomnijmy, że nagroda artystyczna Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” przyznawana jest już od 47 lat. Przez ten czas otrzymało ją wielu znakomitych twórców, którzy nie tylko wnieśli spory wkład w rozwój wielkopolskiej kultury, ale i byli inspiracją dla kolejnych pokoleń. W tym miejscu wystarczył wspomnieć o poecie Stanisławie Barańczaku, kompozytorach Janie A.P. Kaczmarku i Krzesimirze Dębskim, Agnieszce Duczmal, dyrygentce Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” , aktorkach: Marzenie Trybale, Danucie Stence, Katarzynie Bujakiewicz czy wciąż rozśmieszającym tłumy kabareciarzu Zenonie Laskowiku.

- Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” mają unikalną właściwość: wyprzedzają czas. O trafności i jakości wyboru kapituły mogliśmy wielokrotnie przekonać się w kolejnych dekadach, gdy laureaci Medali, jako dojrzali artyści, odnosili wielkie sukcesy i zdobywali międzynarodowe uznanie

- przyznaje Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Kto tym razem ma szansę na zdobycie nagrody? Czy wśród tegorocznych nominowanych znajdują się też tacy, którzy przeskoczyli poprzeczkę, jaką wysoko zawiesili im artyści nagrodzeni w ostatnich latach?

Czytaj też: Medale Młodej Sztuki 2020: Poznajcie nominowanych - to o nich mówiło się w ostatnim czasie najwięcej

Trwają prace kapituły

Kapituła Medali Młodej Sztuki reprezentuje szerokie grono ludzi kultury i sztuki z Wielkopolski. Prace 24-osobowej kapituły odbywają się pod przewodnictwem Adama Pawłowskiego i będą przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym, członkowie kapituły nominowali młodych ludzi sztuki. Tych nominacji było aż 52, co dobrze świadczy o artystycznej kondycji Poznania i Wielkopolski w czasie pandemii koronawirusa. Drugim etapem jest przyznawanie punktów od 1 do 10. I właśnie te punkty wyłonią tegorocznych laureatów.

Czytaj też

Czym kierowali się podczas wyboru nominowanych?

Prof. Piotr Śliwiński w kategorii literatura nominował poznańską poetkę Joannę Żabnicką. - Znamienną cechą poezji Żabnickiej jest kadrowanie, obrazowanie lub odpisywanie z obrazów, nicowanie scen w poszukiwaniu ich poukrywanych sedn, punktów podparcia, a czasami również zasłanianych przez nie egzystencjalnych znaczeń - mówi prof. Piotr Śliwiński.

- Monika Roszko to jedna z najbardziej intrygujących poznańskich aktorek - otwarta na nowe wyzwania, elektryzująca, odważna. Odnajduje się zarówno w klasycznych formach teatralnych, jak i w pracy eksperymentalnej, w której ujawnia się jej ogromna kreatywność i odsłania szeroki wachlarz performatywnych możliwości. Jest aktorką uważną, niezwykle pracowitą i skrupulatną w artystycznych poszukiwaniach, a jednocześnie nie bojącą się wkraczania na tereny ryzykowne, niepewne, nieodkryte. Jej ciekawość - zarówno świata, jak i możliwości zawodu aktora, ujawniają się w jej profesjonalizmie, talencie i rzemiośle - rekomenduje aktorkę Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

Czytaj też

Z kolei reżyser i twórca widowisk Krzysztof Deszczyński zwraca uwagę na młodego jazzmana, Kacpra Smolińskiego.

- Jest harmonijkarzem i kompozytorem jazzowym, współpracującym z cenionymi artystami jazzu m.in. Włodkiem Pawlikiem, Vinxem czy Jean-Luc Pontym. W swoim dorobku Smoliński posiada wiele nagród zdobytych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych jako solista, a także jako członek zespołu Weezdob Collective. Jest tegorocznym stypendystą programu Młoda Polska. Współtworzy poznańską orkiestrę jazzową Poznań Jazz Philharmonic Orchestra - mówi Krzysztof Deszczyński.

Artysta malarz Szymon Szymankiewicz to laureat licznych nagród i wyróżnień, ostatnio Złotego Medalu na 26. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2019 roku i I nagrody na Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 roku.

- W ostatnich miesiącach dał się poznać jako błyskotliwy komentator społeczny i polityczny polskiej rzeczywistości. Jego sztuka jest tyle angażująca, ile wysmakowana artystycznie

- uzasadnia swoją nominację dr Stefan Drajewski, krytyk teatralny.

Kina mogą być otwarte od 12 lutego. Sprawdziliśmy, jakie kina w Poznaniu wznowią swoją działalność, a które pozostaną zamknięte. Niektóre z nich mają nawet przygotowany repertuar na pierwszy tydzień funkcjonowania. Zobacz, jakie filmy można obejrzeć na dużym ekranie. Na zdjęciu kino Apollo w Poznaniu.Przejdź dalej ---->

Kina w Poznaniu otwarte od 12 lutego. Które wznawiają działa...

W 2020 roku z inicjatywy Dominiki Dopierały w ramach Fundacji powstało Mobilne Centrum Muzyki - pojazd, który pełni rolę przewoźnego pokoju muzykoterapii, a po otwarciu ściany bocznej staje się sceną muzyczną. - Centrum umożliwia udział w sesjach muzykoterapii i koncertach osobom, które ze względu na małą mobilność nie są w stanie brać udziału w życiu kulturalnym. Wydarzenia odbywają się wewnątrz wozu stojącego w pobliżu ich miejsc zamieszkania - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. Za tydzień, w Magazynie, przedstawimy finałowe trójki nominowanych w siedmiu kategoriach: malarstwo, teatr, muzyka klasyczna, muzyka popularna, taniec, literatura oraz animator życia kulturalnego.

obrazek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski