Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 będzie łatwiejsza? Minister Czarnek zapowiedział zmiany. Nauczyciele pełni obaw

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Minister Przemysław Czarnek: "Wymagania na tegorocznych maturach będą obniżone".
Minister Przemysław Czarnek: "Wymagania na tegorocznych maturach będą obniżone". Natalia Krawczyk
Tegoroczne egzaminy maturalne będą inne niż rok temu. Minister Czarnek zapowiedział, że wymagania ze wszystkich przedmiotów zostaną obniżone o minimum 20 proc. To skutek nauki zdalnej, wprowadzonej w związku z pandemią koronawirusa. Egzamin w nowej formule rozpocznie się już w maju.

Krótko po tym, jak ogłoszono w Polsce stan epidemii COVID-19, rząd podjął decyzję o zawieszeniu działalności placówek oświatowych.

– Naukę zdalną wprowadzono 25 marca 2020 r., w tym czasie działało w kraju 23,6 tys. szkół, w których uczyło się niemal 5 mln dzieci i młodzieży – podaje NIK.

Skutki tej decyzji to nie tylko obniżenie jakości kształcenia, ale też pogorszenie kondycji psychofizycznej uczniów i nauczycieli. NIK w raporcie z ubiegłego roku wskazuje też na nierówności edukacyjne. Przed maturzystami kolejne zmiany.

– Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o ok. 20-25 procent – poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Sprawdź też: Arkusze pokazowe na maturę 2023. Zobacz, jak wyglądają

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących to pierwszy rocznik, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech – ponadpodstawowej. Powrócą jednak egzaminy ustne, które w ubiegłym roku nie odbywały się z powodu narzuconego reżimu sanitarnego.

– W tym roku powracamy do egzaminu ustnego i od tego odejścia nie ma – powiedział minister Czarnek.

Dr Marcin Smolik, dyrektor CKE wskazał, że na tegorocznej maturze ograniczony zostanie katalog obowiązkowych lektur, a maturzysta będzie mógł uzyskać maksymalnie 60 punktów.

Egzamin maturalny w maju będzie przeprowadzany zgodnie z wymaganiami przedmiotowymi, które zostały określone w załączniku do rozporządzenia ministra z 1 sierpnia 2022 r. dla każdego przedmiotu osobno.

– W związku z tą zmianą nie obowiązują niektóre treści z podstawy programowej. Są inne zadania, polecenia, czasem mniejsza ich liczba, czy brak niektórych lektur

- wyjaśnia wicedyrektor ZSK w Poznaniu Agnieszka Brych.

– Nie ma na przykład progu 30 proc. dla egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym. Zmiany w egzaminach pisemnych obowiązywały także na egzaminie maturalnym w 2022 roku, choć to była inna formuła egzaminu dojrzałości i trudno je do siebie porównywać. Wydaje mi się, że pan Minister miał na myśli te wszystkie zmiany wprowadzone wspomnianym rozporządzeniem, bo można je oszacować na około 20 proc. – mówi.

Zdaniem Ireneusza Rajmana, dyrektora ZSZ w Wolsztynie, uczniowie nie odczują tej zmiany w ocenie, jedynie wartość zadań będzie inna.

– Zmianie ulega zakres treści. Sama formuła matury 2023 jest bardziej skomplikowana. Reforma aktualnie dotyczy jedynie liceów, technika poczekają na nią jeszcze rok, jeśli oczywiście to, o czym mówił minister zostanie wprowadzone – dodał.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Praca w zespole, umiejętność odnajdowania się w zróżnicowanym środowisku to atuty, które doceni każdy pracodawca. Przejdź dalej --->

Te zawody niedługo znikną z rynku pracy. Zmiany w kilku bran...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski