Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 język polski poziom rozszerzony. CKE opublikowała klucz odpowiedzi. Sprawdź, czy dobrze rozwiązałeś arkusz

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Matura 2019: CKE klucz odpowiedzi język polski poziom rozszerzony
Matura 2019: CKE klucz odpowiedzi język polski poziom rozszerzony 123rf
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała klucz odpowiedzi do arkuszy maturalnych. Zobacz, jak wyglądają poprawne odpowiedzi do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (w formie wybranej przez zdającego, np. rozprawki lub szkicu), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego albo teoretycznoliterackiego, albo krytycznoliterackiego.

W Wielkopolsce egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym pisało prawie 5 tys. uczniów szkół średnich. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu podliczyła, że średni wynik w regionie wyniósł 54 proc. punktów.

Zobacz też przykładowe odpowiedzi od naszych ekspertów: Matura 2019: JĘZYK POLSKI POZIOM ROZSZERZONY [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]. Jakie tematy i zadania były na języku polskim 6 maja 2019 r.?

Ocenianie – egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Oceny wypracowań dokonują egzaminatorzy okręgowej komisji egzaminacyjnej, przyznając punkty zgodnie z kryteriami oceny wypracowania. Za wykonanie zadania egzaminacyjnego na poziomie rozszerzonym zdający może otrzymać maksymalnie 40 punktów.

W ocenie wypracowań z poziomu rozszerzonego za kryteria najważniejsze uznaje się:

  • w przypadku wypowiedzi argumentacyjnej: określenie problemu podjętego w tekście i sformułowanie stanowiska wobec rozwiązania przyjętego przez autora tekstu;
  • w przypadku interpretacji porównawczej: sformułowanie koncepcji porównywania utworów i uzasadnienie tezy interpretacyjnej.

Za kryteria wspomagające w obu formach gatunkowych uznaje się: poprawność rzeczową, zamysł kompozycyjny, spójność lokalną tekstu, styl tekstu, poprawność językową i poprawność zapisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski