Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Jak minęła majowa sesja egzaminacyjna [BILANS]

Katarzyna Sklepik
Maturzyści zdawali pięć obowiązkowych egzaminów (trzy pisemne i dwa ustne)
Maturzyści zdawali pięć obowiązkowych egzaminów (trzy pisemne i dwa ustne) Fot. Bartłomiej Wutke
W tym roku sesja maturalna była wyjątkowa. Obfitowała nie tylko w zmiany zasad jej przeprowadzania, ale także w niespodzianki, które - tym razem - zaskakiwały nie uczniów, a Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Prawie 34 tysiące wielkopolskich maturzystów - od 4 maja - przystępowało do egzaminów według zmienionego harmonogramu. Inna była także formuła ustnego egzaminu z języków obcych. I choć w tym roku maturzyści nie znaleźli błędów w arkuszach egzaminacyjnych, to do niektórych zadań mieli wątpliwości. Teraz pozostaje im tylko miesiąc czekać na wyniki.

A - Angielski - najpopularniejszy język obcy, zdawany przez wielkopolskich maturzystów. Przystąpiło do niego 78 procent uczniów. Wśród nich Zuzanna Adamowicz, maturzystka z XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, która rozważa studia w Londynie.
- Zdawałam nie tylko poziom podstawowy, ale także rozszerzony. Oba testy były bardzo przystępne - mówi Zuzanna. - Były tak skonstruowane, by każdy uczeń mógł się wykazać się znajomością języka, który jest niezbędny. Moim zdaniem bez znajomości angielskiego nie mamy szans na rynku pracy - dodaje.
- Podobnie dzieje się teraz z językiem rosyjskim - przyznaje Samanta Szukała z XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - Coraz bardziej otwieramy się na Wschód i za kilka lat to będzie bardzo potrzebny język w biznesie. Jak na razie wspólnie z francuskim i hiszpańskim zdawało go niecałe dwa procent.
Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem nadal jest niemiecki. Zdaje go co czwarty uczeń.

B - Błędy w zliczaniu punktacji. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Co ma zatem zrobić maturzysta, który po przeanalizowaniu arkuszy i swoich odpowiedzi dojdzie do wniosku, że komisja egzaminacyjna popełniła błąd w punktacji? Może złożyć skargę na wyniki matur do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Często zdarza się, że egzaminator nie policzył wszystkich poprawnie udzielonych odpowiedzi lub skaner nie podliczył punktacji. Po pozytywnym rozpatrzeniu skargi maturzysty, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna powołuje specjalną komisję i weryfikuje arkusz.
Wynik maturalny, zgodnie z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, jest ostateczny. Nie można więc - teoretycznie! - kwestionować liczby punktów, jakie przyznano za zadania. Istnieje jednak duża szansa na to, że komisja po ponownym przejrzeniu arkusza przyzna dodatkowe punkty za prawidłowe odpowiedzi. W ubiegłym roku poznańska Okręgowa Komisja Egzaminacyjna po przeanalizowaniu 217 wniosków skorygowała wynik 16 matur. Dla przykładu w Jaworznie uznano jedną skargę, w Gdańsku - dwie, w Warszawie - osiem.

C - Czerwcowe egzaminy, dla tych, którzy z przyczyn losowych (na przykład choroba, wypadek, śmierć w rodzinie) nie mogli przystąpić do majowych matur. Sesja startuje 5 czerwca o godzinie 9 (język polski), a kończy się 21 czerwca. W tym samym czasie odbywać się będą egzaminy ustne.

D - Dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. W przypadku języka polskiego, matematyki i języków obcych - poziom podstawowy jest obowiązkowym egzaminem. Wybranie matur z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym jest możliwe, ale jako przedmioty dodatkowe. Pozostałe przedmioty uczeń może wybrać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, dopasowując go do swoich możliwości.

G - Geografia. Od kilku lat najchętniej wybierany przedmiot dodatkowy. Przystąpił do niego co czwarty wielkopolski maturzysta. - To nie tylko ciekawe lekcje które pozwalają uczniom poznać procesy tworzenia Ziemi ale też dają mnóstwo umiejętności praktycznych. Pozwalają także śledzić przemiany geopolityczne, społeczne i gospodarcze na całym świecie - tłumaczy Lechosław Rybka, geograf i dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Na drugim miejscu znalazła się biologia - zdawał ją co szósty uczeń. Bez niej nie ziszczą się marzenia o medycynie, dietetyce czy weterynarii. Na wiedzę o społeczeństwie zdecydował się do dziewiąty. A co 14. zdawał chemię, co 16. historię, a co 12. fizykę z astronomią.

H - Hakerzy 20 maja zaatakowali internetową stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Usunięte z niej informacje zastąpili wulgarnymi hasłami ośmieszającymi system edukacji w Polsce oraz fotomontażami i filmikami obrażającymi Jana Pawła II. Hakerzy podali się za poznański serwis wykop.pl.
- To nie my! - mówi Michał Białek, wykop.pl. - Niestety, to już nie pierwszy raz, kiedy ktoś podszywa się pod nasz portal.
CKE o sprawie poinformowało policję, ABW i przygotowano zawiadomienie do prokuratury. Nie był to pierwszy atak hakerów na stronę CKE. Pierwszy był w listopadzie 2009 roku, drugi - w maju 2010. Oba były formą protestów przeciwko wprowadzeniu obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki.

K - Kaszubski - język ten okazał się największą ciekawostką tegorocznych egzaminów. W Wielkopolsce przystąpiło do niego 9 maturzystów. Natomiast na Pomorzu padł rekord - 41 uczniów. To najwyższa liczba osób od 2005 roku, kiedy wprowadzono możliwość zdawania egzaminu z tego języka.

M - Matematyka - obowiązkowy egzamin, który spędzał sen z powiek maturzystów - okazał się łatwy. Byli jednak tacy, którzy liczyli na pomoc innych.
"Szybko! Wskaż liczbę która spełnia równanie |3x + 1 | = 4x"- taka prośba pojawiła się na forum internetowym 20 minut po rozpoczęciu matury z matematyki. W ciągu godziny maturzysta podał ich kilkanaście. Zadania wyliczyli dla i za niego internauci. Sprawa trafiła na policję, a maturzysta usunął swój profil z internetowego forum.

Ś - Śremski maturzysta przyszedł na egzamin z języka polskiego ze słuchawką w uchu i kamerą w mankiecie.
- Na ekranie monitoringu pojawił się obraz z auli, w której nie ma kamer - wspomina Piotr Mulkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie. Ucznia złapano jeszcze przed egzaminem. Maturę napisze za rok.

U - Ustny egzamin jest obowiązkowy. Z języka polskiego jest to prezentacja tematu wybranego przez ucznia, a na języku obcym - rozmowa z komisją oraz wykonanie kilku ćwiczeń językowych. Od tego roku ustny z języków obcych jest taki sam dla poziomu podstawowego i rozszerzonego.

W - Wyniki poznamy 29 czerwca. Jeśli maturzysta nie zdał tylko jednego egzaminu obowiązkowego, będzie mógł przystąpić do sierpniowej poprawki. Egzamin pisemny odbędzie się 21 sierpnia, ustne w dniach 20-24 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski