Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyczne twierdzenie maturzysty

Sylwia Bukowska
Zeszłoroczni maturzyści na hasło matematyka królową nauk reagowali… gwałtownie. I był płacz, zgrzytanie zębami, trzęsące się ręce, nerwy . I co? I niepotrzebnie. Nie taka wcale matma straszna. Nawet dla humanistów.

Ubiegłoroczny arkusz pokazał, że zdać maturę z matematyki na magiczne 30 procent jest w zasięgu ręki każdego. W przypadku tego jak i każdego innego przedmiotu straszyli nas widmem porażki, beznadziejnej przyszłości i wakacyjnych poprawek. Dziś z perspektywy czasu wiem, że są pewne zasady, o których zapomnieć nie wolno. Ci, którzy pamiętali w maju zeszłego roku cieszyli się sukcesem. A świętowała większość. Zdawalność tego przedmiotu na poziomie podstawowym wyniosła 87 procent.

Przede wszystkim, należy dokładnie przeczytać polecenia i zwrócić uwagę czy dobrze przepisaliśmy przedstawione w zadaniu dane. Jeżeli a wynosi 7 nie liczmy 17. W takim przypadku nawet jeżeli wynik będzie poprawny nie otrzymamy punktu.

Jeżeli nie masz pomysłu na rozwiązanie jakiegoś zadania zostaw je i wróć do niego później. Może podczas liczenia innych przykładów przyjdzie Ci do głowy potrzebna metoda. Podpowiedzi możesz szukać także w karcie wzorów. Nie musisz znać wszystkich z nich na pamięć, ponieważ większość będziesz miał do dyspozycji podczas egzaminu.

Do skomplikowanych obliczeń wykorzystaj także kalkulator. W przypadku pytań zamkniętych staraj się nie zostawiać pustych miejsc. Kiedy nie będziesz miał żadnego pomysłu strzelaj - może akurat się uda. Pamiętaj również, aby przenieść wszystkie wybory na kartę odpowiedzi oraz wykonywać rysunki długopisem a nie ołówkiem bo inaczej nie zostaną one zaliczone.

Jeżeli chodzi o zadania otwarte zapisuj wszystkie etapy rozwiązania a nie sam wynik, ponieważ nie uzyskasz punktów cząstkowych. Jeżeli skończy Ci się miejsce wyznaczone na konkretne zadanie możesz kontynuować w brudnopisie. Oczywiście musisz to zaznaczyć zarówno przy poleceniu jaki w miejscu, w którym będziesz liczyć dalej . Na koniec sprawdź wszystko dwa razy. Jak to w obliczeniach często bywa pominięcie minusa może zmienić całe zadanie. I pozbawić cennych punktów.

W zeszłym roku egzamin z matematyki był jedną wielką niewiadomą. Dziś maturzyści wiedzą czego się spodziewać. W końcu wszystko, co pojawi się w arkuszu było przerobione na lekcjach. Dzień przed egzaminem powtórki można już sobie darować. Lepiej wybrać się na spacer. W zeszłym roku zadziałało. W tym też na pewno pomoże.

Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski