Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego. Jak zapobiegać najczęstszemu z nowotworów?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada około 18 tys. osób
Rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada około 18 tys. osób pixabay.com
Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią 30 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęstszych jest rak jelita grubego, a ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie po 50. roku życia. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest profilaktyka. Szacuje się, że zmniejsza ona śmiertelność z jego powodu o nawet 50-60 proc. NFZ prowadzi programy profilaktyki raka jelita grubego. Sprawdź, z których możesz skorzystać.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. I to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów.

Zbilansowana dieta - najprostszy sposób na zdrowie

Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. wiek - szczególnie po 50 roku życia obecność w jelicie grubym polipów o typie gruczolaka, ale również uwarunkowania genetyczne, choroby zapalne jelit, nadmierną masę ciała czy nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Najlepszą formą ochrony przed chorobami jest profilaktyka. W przypadku chorób jelita grubego warto zacząć od stosowania zdrowej i zbilansowanej diety. Tu z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia z portalem „Diety NFZ”, na którym bezpłatnie można wygenerować odpowiedni dla siebie plan żywieniowy.

Badania przesiewowe raka jelita grubego w ramach NFZ.

Kolejnym sposobem na kontrolowanie swojego zdrowia jest przesiewowa kolonoskopia. Chociaż budzi ona mieszane uczucia wśród pacjentów, to jak zapewniają przedstawiciele NFZ, nie trzeba się jej obawiać.

- Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. Może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia – mówią przedstawiciele NFZ.

Badanie przesiewowe kolonoskopii finansowane są przez Fundusz. Udział w programie w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą wziąć osoby, które nie mają jeszcze objawów sugerujących nowotwór jelita grubego, nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat i które znajdują się w przedziale wiekowym 50-65 lat lub 40-49 lat – jeśli diagnoza raka jelita została postawiona krewnemu pierwszego stopnia. W Wielkopolsce program realizuje 20 placówek. Ich lista dostępna jest na stronie nfz-poznan.pl.

Kompleksowa opieka onkologiczna w Wielkopolsce

To jednak nie wszystko. Od czerwca 2021 r. pacjenci, u których wykryto ten nowotwór mogą w Wielkopolsce korzystać z kompleksowej opieki onkologicznej w zakresie raka jelita grubego.

Program jest podzielony na trzy moduły. Pierwszy to etap diagnostyki realizowanej zarówno w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i w szpitalu. Moduł drugi to leczenie, w tym m.in. leczenie chirurgiczne, brachyterapia czy leczenie żywieniowe. Ostatni etap programu to monitorowanie efektów po terapii raka jelita grubego. Może się odbywać w ramach opieki specjalistycznej oraz szpitalnej. Na każdym z etapów pacjent może liczyć na opiekę psychologiczną.

– W naszym regionie program KON-JG realizują cztery placówki: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu – wymienia Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego NFZ.

W programie leczonych jest więcej mężczyzn niż kobiet (57 do 43 proc.). Najwięcej, bo co piąty chory w KON-JG to pacjent w wieku od 70 do 74 lat. Obserwujemy również, że liczba chorych znacząco rośnie powyżej 60. roku życia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski