Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Marek Woźniak zapowiedział Strategię Rozwoju do 2030 roku. Nagrodził też Hospicjum Palium Nagrodą Ryszarda Kapuścińskiego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W czasie spotkania noworocznego marszałek Marek Woźniak krótko podsumował rok i zapowiedział projekt Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, który konsultowany był z pięcioma tysiącami osób. Wręczył też nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego dla załogi Hospicjum Palium.
W czasie spotkania noworocznego marszałek Marek Woźniak krótko podsumował rok i zapowiedział projekt Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, który konsultowany był z pięcioma tysiącami osób. Wręczył też nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego dla załogi Hospicjum Palium. Waldemar Wylegalski
- Ten wieczór jest dla mnie okazją do refleksji na temat świata, Polski, Wielkopolski – mówił w sobotę, 4 stycznia marszałek Marek Woźniak, otwierając w Auli UAM spotkanie noworoczne. Ale nawiązując do optymistycznego spotkania rok temu, przypomniał, że kilka dni później zginął Paweł Adamowicz. Mimo to marszałek krótko podsumował rok i zapowiedział projekt Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, który konsultowany był z pięcioma tysiącami osób. Wręczył też nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego dla załogi Hospicjum Palium.

W spotkaniu wzięło udział wielu senatorów, posłów, przedstawicieli Kościoła z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, przedstawicieli władz województwa, powiatu i miasta, korpus konsularny i rektorów poznańskich uczelni.

Marszałek przypomniał o 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – wydarzenia, które wiele osób uczciło w Wielkopolsce, ale też i w Warszawie, mówił o upamiętnieniu rocznicy wyborów czerwcowych 1989 r., ale też przedstawił koncepcję Strategii Rozwoju Wielkopolski. Jak wyjaśnił, w jej ustalaniu wzięła udział bardzo liczna grupa - ponad pięć tysięcy osób, która złożyła ponad cztery tysiące uwag do projektu strategii.

- Wielkopolska w 2030 roku to region przodujący w kraju, liczący się w Europie i szanujący jej uniwersalne wartości. Świadomy swego dziedzictwa przyrodniczego i cywilizacyjnego, spójny zrównoważony i dostępny terytorialnie. Otwarty na nowe idee i ludzi, silny nowoczesną gospodarką, aspiracjami i wiedzą swoich mieszkańców, zapewniający im bardzo dobre warunki życia, pracy i wypoczynku na całym obszarze województwa. Mam nadzieję, że taka wizja dla Wielkopolski się Państwu podoba – zapowiadał Marek Woźniak.

Sprawdź też:

Jednocześnie marszałek uprzedził, że właśnie rozpoczęty rok 2020 nie będzie łatwy – nowy Regionalny Program Operacyjny dla Wielkopolski nie jest jeszcze szczegółowo opracowany, bo zależy od budżetu Unii Europejskiej, ale wiadomo, że Wielkopolska będzie regionem przejściowym. Mamy trzecie miejsce w kraju pod względem PKB na osobę i udział procentowy wkładu własnego Wielkopolski w projektach inwestycyjnych może wzrosnąć do 45 procent.

Marszałek przypomniał także o Wielkopolskiej Platformie Wodorowej – chcemy być w tym gronie na świecie, które chce wykorzystać szansę, jaką daje wodór jako paliwo.

Zgromadzeni goście poznali laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego – Kapituła Nagrody przyznała ją zespołowi pracowników i wolontariuszy Hospicjum Palium w Poznaniu, których reprezentowali Barbara Grochal – koordynatorka wolontariatu działającego na rzecz Hospicjum Palium, Elżbieta Tomaszewska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Opieki Paliatywnej Hospicjum Palium oraz jego ordynator dr hab. Maciej Sopata.

Sprawdź też:

Po wręczeniu nagrody Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego odczytała list przygotowany wspólnie z matką Alicją Kapuścińską, adresowany do Laureatów Nagrody – przypomniała, że jej ojciec pracując, sam ocierał się o śmierć, a jej kwestią i znaczeniem otoczenia dla osoby odchodzącej zajął się, opisując Donię Esmeraldę w „Jeszcze dzień z życia”.

- Zespół Hospicjum Palium otrzymał Nagrodę, jak wszyscy wcześniejsi laureaci, „za czynienie dobra” - przypomina Anna Parzyńska-Paschke z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - W ich wykonaniu dobro to polega na działaniach związanych z leczeniem i uśmierzaniem bólu oraz na świadczeniu opieki i medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Kapituła Nagrody podkreśliła przede wszystkim roztaczanie przez nich wieloaspektową opieką chorych, opartą na współczuciu dla nich i zrozumieniu ich potrzeb, zaznaczyła, że chronią ciepiącego i jego rodzinę. Nie mniej ważna jest ich troska o godne traktowanie ludzi chorych i umierających, dzielenie się wiedzą oraz wspieranie w opiece nieuleczalnie chorych w ich domach i na oddziale szpitalnym. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium dbają o całe otoczenie dotyczące ludzi terminalnie chorych i ich rodzin, dlatego szkolą w zakresie medycyny paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz wolontariuszy medycznych i środowiskowych. Stworzyli Wolontariat Motyli w szkołach Poznania i Wielkopolski i angażują wolontariuszy w akcjach społecznych na rzecz Hospicjum Palium.

W czasie spotkania noworocznego marszałek Marek Woźniak krótko podsumował rok i zapowiedział projekt Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, który konsultowany był z pięcioma tysiącami osób. Wręczył też nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego dla załogi Hospicjum Palium.

Marszałek Marek Woźniak zapowiedział Strategię Rozwoju do 20...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski