Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marek Woźniak: Wielkopolanie kochają i szanują wolność [ROZMOWA]

NK
Z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego, na temat przebiegu obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego, na temat przebiegu obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Lukasz Gdak
Rozmowa z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego, na temat przebiegu obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Czy tegoroczne obchody będą najbardziej wyjątkowe z dotychczasowych?

Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ale jednocześnie dla nas, organizatorów, tradycyjne. Oczywiście, okrągła, do tego setna rocznica, to wyjątkowy pretekst do tego, by świętować nasze zwycięstwo sprzed wieku w sposób szczególny. I takim szczególnym ukłonem jest patronat nad uroczystościami Rodzin Powstańczych. Wyjątkowa jest też skala i rozmach inicjatyw, które oddolnie podejmowane i realizowane, często z naszym finansowym wsparciem, wpisują się w upamiętnienie powstańczego zrywu. W tym roku w pejzaż wielu miejsc w Wielkopolsce wpisały się nowe pomniki, tablice pamięci, inscenizacje, ale też wydawnictwa okolicznościowe czy barwne murale inspirowane historią Powstania Wielkopolskiego. Ten temat jest w nas żywy. I cieszy to, że wciąż inspiruje do nowych działań.

Jak będą przebiegały obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego? Czego możemy się spodziewać?

Od rana, w dniu 27 grudnia, składamy kwiaty na grobach zasłużonych powstańców, po południu spotykamy się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, by pokłonić się ich pamięci i wspólnie z mieszkańcami, ale także najwyższymi władzami państwowymi, oddać hołd naszym bohaterom. Tradycyjnie zapraszamy także na powstańczy piknik, na placu Wolności, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, od poczty powstańczej czy historycznej foto budki począwszy po inscenizacje. Będzie można także zobaczyć repliki samolotów, które były naszym łupem w walce o Ławicę, czyli Fokkery zbudowane przez Politechnikę Poznańską. Niestety, nie polecą tego dnia nad miastem, co miało być wyjątkową atrakcją, ale z pewnością już niedługo zobaczymy je na niebie nad Poznaniem. Wyjątkowo zapowiada się koncert, dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności na stadionie miejskim w Poznaniu i dla milionów widzów przed telewizorami tvn, który nazwaliśmy „Muzyka Wolności Poznań 2018”. W interpretacji plejady polskich artystów usłyszymy utwory, które nawiązują do tematu wolności, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i w pięknej oprawie scenograficznej. Koncert poprowadzą Grażyna Torbicka i Olivier Janiak. Bilet na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie – kto nie miał tyle szczęścia, by je zdobyć, może z nami świętować przed telewizorem. Ponadto 28 grudnia będziemy obecni w Warszawie, gdzie również odbędą się uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Jak co roku, ale tym razem nasze uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędą się pełną asystą wojskową, co nada im wyjątkową oprawę.

Czy myśli Pan, że obchody na wielką skalę 100. rocznicy Powstania, zmienią świadomość Polaków na temat tego wydarzenia i utrwalą w pamięci Polaków w całym kraju czym było Powstanie Wielkopolskie?

Chcemy żeby o naszym Powstaniu usłyszano w całej Polsce. To będzie świetny moment na to, by zastanowić się nad naszą przeszłością, teraźniejszością, ale i przyszłością. I nad kondycją człowieka w ogóle. Człowieka, który przyzwyczajony do życia w wolności, nie zawsze potrafi ją szanować. Choć akurat Wielkopolanie wolność kochają i szanują.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski