18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malta 2012: Jakie wydarzenia czekają nas podczas festiwalu? Sprawdź!

Marek Zaradniak
Malta Festiwal w 2010 roku - spektakl uliczny na placu Wolności w Poznaniu
Malta Festiwal w 2010 roku - spektakl uliczny na placu Wolności w Poznaniu Fot. Janusz Romaniszyn/Archiwum
Podczas tegorocznego festiwalu Malta w Poznaniu nie zabraknie interesujących dyskusji, ciekawych projekcji filmowych, a także warsztatów dla dzieci.

Po raz pierwszy bohater festiwalu Malta zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest nim John Maxwell Coetzee, noblista z roku 2003, pisarz pochodzący z Republiki Południowej Afryki, który mieszka obecnie i wykłada na Uniwersytecie w Adelajdzie.

Uroczystość odbędzie się w Sali im. Lubrańskiego Collegium Minus w poniedziałek 9 lipca o godzinie 12. Promotorką nadania tytułu jest prof. Liliana Sikorska z Wydziału Anglistyki UAM.

W przyszły piątek pisarz będzie bohaterem odbywającego się w ramach Festiwalu Malta forum dyskusyjnego "Literatura wobec świata - Coetzee Horyzonty". W dyskusji wezmą udział uczeni zajmujący się literaturą afrykańską tworzoną w języku angielskim i w używanym w RPA języku afrikaans.

Tego samego dnia w ramach forum odbędzie się również spotkanie z realizatorami polskiej premiery opery Nicholasa Lensa "Slow Man", do którego libretto napisał sam Coetzee (Pasaż Kultury). Postać noblisty wiąże się także z propozycjami filmowymi festiwalu. Zobaczymy m.in. obraz nakręcony przez Steva Jacobsa według jego powieści "Hańba" (kino Muza).

Warto jednak wybrać się również na inne filmy pokazywane podczas festiwalu. O Korei Północnej, która ciągle pozostaje jednym z najbardziej odizolowanych krajów świata opowiadają "Pizzas For The People" Hwang Kim i "Defilada" Andrzeja Fidyka. Natomiast film Katarzyny Klimkiewicz "Hanoi-Warszawa" mówi o młodej Wietnamce, która przedostaje się do Polski przez zieloną granicę, a "Whose Utopia?" Cao Fei to opowieść o delcie Rzeki Perłowej, która stała się najdynamiczniej rozwijającym się obszarem Chin.

Kraj Środka pojawia się też w filmie "Manufactured Landcape" Jennifer Baichwal. Ukazuje on podróż przez Chiny fotografa kanadyjskiego Ede Burtynsky'ego. Natomiast "I tak nie zależy nam na muzyce", film uważany za jeden z najoryginalniejszych dokumentów muzycznych ostatnich lat ukazuje niezależną scenę japońską. (filmy pokazywane będą na Dziedzińcu Szkoły Baletowej).

Azji, która stanowi idiom tegorocznego festiwalu poświęcone będą też spotkania odbywające się w ramach forum festiwalowego. W dyskusji "Wschód we fragmentach" wezmą udział politolodzy i dziennikarze zajmujący się tą problematyką. W spotkaniu "Azja w Poznaniu" weźmie udział dziennikarka Radia Merkury Wanda Wasilewska, natomiast w spotkaniu "Artyści w Azji" uczestniczyć będą: kurator projektu Stefan Kaegi i Dirk Fleischmann, artysta sztuk wizualnych. Zobaczymy jego instalację "myfashion-industry" (spotkania odbywać się będą w Pasażu Kultury, wstęp wolny).

Malta nie zapomniała o najmłodszych. Do dzieci w wieku od 6 do 9 lat adresowane są warsztaty "Po nitce do kłębka" oparte na twórczości Krystyny Miłobędzkiej organizowane w CK Zamek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski