W Polsce tornada były zawsze [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W Polsce tornada były zawsze [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Polsce tornada były zawsze [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Paweł F. Matysiak

  Nasze społeczeństwo nie ma pełnego dostępu do informacji pochodzących z radarów meteorologicznych. Tak nie powinno być - uważa Mateusz Taszarek, naukowiec z UAM. Żeby lepiej badać te zjawiska, goni tornada w Oklahomie.
  W Wielkopolsce wydaje nam się, że ostatnio występuje więcej anomalii pogodowych niż kiedyś. Czy potwierdzają to badania naukowe, czy to tylko nasze odczucie?
  Mateusz Taszarek: Trąby powietrzne oficjalnie raportujemy dopiero od XXI w., ale nie znaczy to, że nie było ich wcześniej. Zajmuję się tym tematem w ramach mojego grantu badawczego w „National Weather Center” w Oklahomie w USA, gdzie właśnie przebywam.
  W ramach moich badań analizowałem warunki atmosferyczne oraz archiwalne źródła historyczne z ostatnich 150 lat. Efektem tych badań było określenie, że w Polsce potrafią występować sprzyjające warunki atmosferyczne do generowania tornad takich jak w USA. Potwierdzeniem tego jest ogromna liczba historycznych raportów o trąbach powietrznych. Mogły osiągać nawet stopień F4 w skali Fujity, czyli miały prędkość 400 km/h. Powodowały liczne ofiary śmiertelne i znaczące zniszczenia infrastruktury. Takie tornada wystąpiły w Polsce przykładowo w latach 1862, 1866, 1886 oraz 1931. Trąba w rejonie Strzelec Opolskich z roku 2008 miała stopień F3 lub F4 i była porównywalna do tych w USA.

  Niesamowity timelapse burzy w Dakocie

  Źródło: STORYFUL / x-news

  Trąby powietrzne były notowane w Polsce często. Nie jest to zjawisko nowe, jak się czasem o tym mówi. Ludzie uważają, że jest to związane ze zmianami klimatu i jego ociepleniem. Z moich obserwacji wynika, że to nieprawda.

  Skąd to wiadomo?
  Mateusz Taszarek: Skoro w przeszłości te zjawiska wystąpiły, to na pewno wystąpią ponownie. I jeśli wydarzą się ponownie, to prawdopodobnie nie będzie to efekt zmian klimatu, ale wynik tego, że Polska jest podatna na występowanie tego typu zjawisk. Historyczne opisy nie pozostawiają wątpliwości, co do występowania trąb powietrznych, są bardzo szczegółowe. Ludzie opisują przykładowo wielki czarny lej, który unosił zwierzęta i ludzi w powietrze, i przenosił na znaczne odległości. To mówi o sile tych zjawisk. Według moich analiz możemy określić, że notujemy w Polsce średnio dwa śmiertelne tornada na dekadę, tak było w ciągu ostatnich 180 lat, kiedy tornada zabiły łącznie ponad 100 osób.

  Swoje badania prowadzę z dr. Haroldem Brooksem. Poznałem go w Helsinkach na konferencji naukowej. To specjalista od badania tornad. Powiedziałem mu, że w Polsce nie przeprowadzono takich badań, a ja chciałbym się tym zająć. Miałem już wtedy udokumentowane 300 tornad z ostatnich stu lat. Tak powstała nasza pierwsza publikacja w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Monthly Weather Review”. Teraz pracujemy nad kolejnymi publikacjami.

  Czy kiedyś trąby powietrzne były bardziej gwałtowne?
  Mateusz Taszarek: Trudno to stwierdzić, ponieważ nie dysponujemy wieloletnimi obserwacjami tych zjawisk. Badając historię występowania trąb powietrznych, zauważyliśmy coś dziwnego. Znaleźliśmy liczne raporty z drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowy XX w., natomiast później słuch po trąbach powietrznych ginie. Nie ma praktycznie żadnych. Od 1960 r. do roku 1990 zupełna cisza. To niemożliwe, że takie zjawiska nagle przestały występować.

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   burze

   katka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   To jakie domy budować.
   Czy zwiększenie sztywności domu wystarczy? Czy tanie panelowe jak w USA. Które szybko można odbudować?
   Meteorolodzy nasi i tak zapowiadają na częstrze anomalie...rozwiń całość

   To jakie domy budować.
   Czy zwiększenie sztywności domu wystarczy? Czy tanie panelowe jak w USA. Które szybko można odbudować?
   Meteorolodzy nasi i tak zapowiadają na częstrze anomalie pogodowe.... pradziadowie budowali domy niewysokie domy ze ścianą w których kule się zatrzymywały, dość szeroką. Dachy z dębowych beli, tylko nawierzchnię wymieniali co jakiś czas. Czy byli mądrzejsi od nas?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   różnie

   zaciekawiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zdecydowanie przecenia pan dawne budownictwo. Dachów z beli nie robiono, chyba że ma pan na myśli belki konstrukcji, bo samym pokryciem była albo słoma albo klepki, a gdy ktoś był bardziej majętny...rozwiń całość

   Zdecydowanie przecenia pan dawne budownictwo. Dachów z beli nie robiono, chyba że ma pan na myśli belki konstrukcji, bo samym pokryciem była albo słoma albo klepki, a gdy ktoś był bardziej majętny to ceramiczne dachówki.

   Głównym obecnie problemem przy silnym wietrze jest wytrzymałość dachu. Zerwanie dachu nie tylko powoduje zalanie domu, ale często też wraz z dachem odpadają kawały ściany. Łatwiej podrywany jest dach z szerokim, daleko wystającym okapem i z płaską ścianą szczytową. Dodatkowo ściany szczytowe nie posiadają żadnego pionowego wzmocnienia. Bywało że mocny wiatr wgniatał do środka trójkąt muru ale nie zrywał dachu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama