Czerwiec 1956 r. na kartach komiksu

Czerwiec 1956 r. na kartach komiksu

Cyprian Łakomy

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Czerwiec 1956 r. na kartach komiksu
Przy okazji konkursu filmowego Poznań 56” sprawdzamy, kto pokazywał czerwcowy zryw na dużym i małym ekranie. Dotarliśmy także do twórcy komiksu, opowiadającego o tamtych wydarzeniach.
Czerwiec 1956 r. na kartach komiksu
Przez sześćdziesiąt lat od czasu poznańskich wydarzeń czerwca 1956 r., ich obecność w świecie kultury była raczej znikoma. Wśród książek przeważają w dalszym ciągu takie, których lektura może wprawdzie wydać się ekscytująca dla historyka, lecz niekoniecznie dla czytelnika oczekującego przystępnej i atrakcyjnej formy literackiej.

KONKURS POZNAŃ 56". SPRAWDŹ!

Przyglądaliśmy się także muzyce inspirowanej Poznańskim Czerwcem. Temat zgłębiali zarówno laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, jak i jazzmani, raperzy oraz wykonawcy street punka. Rezultat nieco lepszy, ale o zasięgu wciąż bardziej regionalnym niż ogólnopolskim. A jak często antykomunistycznym zrywem robotników zajmowali się filmowcy? W kontekście trwającego konkursu Poznań 56”, to pytanie wydaje się szczególnie zasadne.

Od Kieślowskiego po Bajona
Flagowym dziełem fabularnym, poświęconym wydarzeniom z końca czerwca 1956 r. jest dramat historyczny „Poznań ‘56” w reżyserii Filipa Bajona. Urodzony w stolicy Wielkopolski reżyser miał dziewięć lat, gdy robotnicy z Zakładów im. Józefa Stalina (obecne Zakłady H. Cegielskiego ) wyszli na ulice.

- To wszystko działo się w mojej dzielnicy. Nagle na ulicach i podwórkach, na których bawiliśmy się w wojnę, zaczęła się wojna naprawdę. Pojawił się czołg, na dachu stał karabin maszynowy, wokół pełno łusek... - wspominał reżyser w swojej biografii.

Czarno-biały „Poznań ‘56” to spojrzenie na wydarzenia sprzed 60 lat oczyma dwóch kolegów: Piotrka (Mateusz Hornung) i Darka (Arkadiusz Walkowiak). To właśnie dlatego film Bajona miał pierwotnie nosić tytuł „Szczuny”, co w gwarze poznańskiej oznacza po prostu chłopaków. W dramacie z 1996 r. zobaczymy też Michała Żebrowskiego, który zagrał robotnika Zenka, mimowolnie stającego na czele protestów, a także Janusza Gajosa, Jana Nowickiego, Daniela Olbrychskiego i Jerzego Radziwiłowicza.

„Poznań ‘56” to jedyny film fabularny w pełni poświęcony poznańskiemu zrywowi. Echa robotniczej rewolty wybrzmiewają również w „Przypadku” (1981) Krzysztofa Kieślowskiego. W trakcie zrywu rodzi się główny bohater filmu, Witek Długosz (Bogusław Linda). Film Kieślowskiego został nagrodzony za scenariusz i najlepszą rolę męską na 12. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Martin Scorsese uznał go za arcydzieło polskiej sztuki filmowej i prezentował w 2014 r. na specjalnych pokazach w USA i Kanadzie.

1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo