Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lusowo: Zlot bractw rycerskich [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Średniowieczne wyrzutnie pojawiły się w sąsiedztwie gotyckiego kościoła w  Lusowie
Średniowieczne wyrzutnie pojawiły się w sąsiedztwie gotyckiego kościoła w Lusowie Robert Domżał
W podpoznańskim Lusowie, w sąsiedztwie gotyckiego kościoła rozbili obozowisko członkowie bractw rycerskich z wielu miejscowości w kraju. Będą tam jeszcze jutro, czyli w niedzielę.

Pociski z gliny świstały w powietrzu, na miecze walczyli konni i piesi rycerze, a łucznicy trafiali do celu, cwałując na koniach. Oprócz szczęku broni słychać też średniowieczną muzykę. A to za sprawą białostockiego zespołu muzyki dawnej "Puszka Pandory".

CZYTAJ TEŻ:
LUSOWO: POLICJA BĘDZIE PŁYWAĆ PO JEZIORZE NOWĄ MOTORÓWKĄ

- Gramy na różnych instrumentach, jak na przykład lira korbowa, flet prosty, wiella czy szałamaje - mówi Joanna Kraśko. Czas na muzykę i tańce będzie już po zmroku przy ognisku.

W czasie trwania rycerskiego zlotu uczestnicy raczą się potrawami przygotowanymi w możliwie jak najbardziej tradycyjny sposób. Mięso jest więc pieczone nad ogniskiem, a wcześniej marynowane w miodzie z przyprawami.

- Rekonstrukcja wydarzeń historycznych to hobby popularne od wielu lat. Na festynach popularyzujemy historię - mówi Marcin Piechocki z Szamotuł należący do Pocztu Krzyśka z Łomżyńca.

Bractwa organizują też imprezy zamknięte dla publiczności. Odbywają się one na przykład w lasach albo na terenach prywatnych .

- Rozbijamy dwa obozowiska i urządzamy najrozmaitsze gry, które można porównać do survivalu, sztuki przetrwania. To jeden aspekt działalności bractw rycerskich. Drugi równoległy to pogłębianie swojej wiedzy o określonej epoce. Osobiście interesuję się przełomem XII i XIII wieku na Mazowszu. To czas kiedy mieszkańcy tego regionu organizowali wyprawy na Prusów i Jaćwingów. Na mocy bulli papieskiej były one uważane za wyprawy krzyżowe - opowiada Krzysztof Babiński z Łomży.

W niedzielę, po mszy dwie osoby zostaną pasowane na rycerzy. W Lusowie rycerze goszczą już po raz kolejny. Tradycje tego rodzaju zlotów w gminie Tarnowo Podgórne mają już sześć lat, a samo bractwo zaczęło powstawać prawie 10 lat temu.

- Spotykamy się w gronie osób o podobnych zainteresowaniach i opowiadamy o tym, co kto wyczytał i czego się dowiedział o interesujących nas czasach. Młodsi doskonalą umiejętność walki na miecze - mówi Przemysław Janikowski z Chorągwi Tarnowskiej, organizator rycerskiego zlotu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski