Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los wilków ze Swarzędza wciąż niepewny. Jest zgoda na odstrzał, nie ma wniosku o odłowienie zwierząt. "Nikt nie zamierza się spieszyć"

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Wideo
od 16 lat
Samotny wilk, który zapuścił się do Poznania, przechodzi kwarantannę w poznańskim zoo. Aureliusz, bo takie imię nadał mu wiceprezydent Poznania, jest już bezpieczny. Niestety, wilki ze Swarzędza - dorosły samiec i trzy młode zaatakowane przez świerzbowca żyją z wyrokiem śmierci. Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na ich odstrzał. Dopóki nie zapadnie inna decyzja, wyrok pozostanie w mocy. Póki co, Swarzędzowi niespieszno do egzekucji.

Cztery wilki - jeden dorosły i trzy młode pozostające pod jego opieką zaczęły podchodzić do zabudowań miejscowości w okolicach Swarzędza, atakowały także tamtejsze psy. Powodem takiego zachowania okazał się świerzbowiec, który zaatakował młode zwierzęta i sprawił, że ich kondycja stała się na tyle zła, że nie były w stanie podążyć za resztą stada w głąb lasu.

Zostały pod opieką dorosłego wilka, który stara się zapewnić młodym pożywienie. To wszystko stworzyło sytuację potencjalnie niebezpieczną.

Czytaj także

Gmina Swarzędz złożyła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o zgodę na odstrzelenie, podlegających ścisłej ochronie wilków. GDOŚ taką zgodę wydał.

Jednak dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska poinformowała, że ogród chce podjąć próbę uratowania zwierząt. Chce je odłowić i rozpocząć leczenie. - To ekstremalnie trudne zadanie - mówiła Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo. - Chcemy jednak podjąć taką próbę.

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Aby jednak była ona w ogóle możliwa, potrzebna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Dotąd nie wpłynął do nas żaden wniosek w tej sprawie - mówi Jacek Przygocki, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. - Owszem, pani dyrektor Zgrabczyńska pytała nas, jakich formalności trzeba dopełnić. Obecnie pozostaje w mocy decyzja GDOŚ, czyli zgoda na odstrzał.

Swarzędz nie spieszy się z jej realizacją. - Mamy na to rok i nikt nie zamierza się spieszyć - powiedział nam Maciej Woliński, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz.

Czytaj także

Na wszelki wypadek gmina zwróciła się do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie myśliwych, którzy mieliby wilki zabić, gdyby odstrzał okazał się jednak konieczny. Na razie jednak, jak twierdzi Woliński, mieszkańcy przestali sygnalizować, że zwierzęta podchodzą pod domostwa.

Co dalej? - W piątek, 12 marca, po konsultacjach z dr hab. Sabiną Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia Natury "Wilk" złożymy wniosek do RDOŚ - zapewnia Ewa Zgrabczyńska.

O szczegółach wniosku trudno dziś przesądzać. Stowarzyszenie "Wilk" nie sprzeciwiało się odstrzałowi chorych zwierząt, sceptycznie było natomiast nastawione do pomysłu ich odłowienia i leczenia.

Jakie zwierzęta wybijają myśliwi w wielkopolskich lasach? Wiemy, ile i jakie zwierzęta odstrzelono w naszym regionie w poprzednim sezonie łowieckim. Dane pochodzą od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Sprawdź w galerii, na jakie zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce ---->

Na te zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce. Sprawdź, ile ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski