Liga Mistrzów: Bayern zagra w finale na swoim stadionie

Jacek Pałuba
19 maja w finale Ligi Mistrzów Chelsea Londyn zmierzy się z Bayernem Monachium. Bawarczycy w półfinałowym rewanżu przegrali w Madrycie z Realem 1:2 (1:2; 1:2) po dogrywce, ale wygrali serię rzutów karnych 3-1. Bohaterem Bayernu był Manuel Neuer, który obronił dwa rzuty karne Cristiano Ronaldo i Kaki, a Sergio Ramos strzelił nad poprzeczką. Na nic zdały się dwie obrony Casillasa (Kroos i Lahm), bo decydującą jedenastkę wykorzystał Bastian Schweinsteiger. To wystarczyło do awansu, który odbędzie się na Allianz Arena w Monachium.

Rewanż na Estadio Santiago Bernabeu od początku był interesujący i emocjonujący. A gospodarze już w 6. minucie objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu Di Marii, David Alaba padając w polu karnym dotknął piłki ręką, a węgierski arbiter Viktor Kassai podyktował jedenastkę, którą na gola zamienił Cristiano Ronaldo. Myliłby się ten, kto uważał, że goście od razu się poddadzą. Już dwie minut potem Arjen Robben, po dośrodkowaniu Alaby zmarnował znakomitą sytuację. W 12. minucie po strzale zza pola karnego Mario Gomeza, kłopoty miał Iker Casillas. Przed dobitką Francka Ribery uchronił go jeden z obrońców. Ale te sytuacje szybko zemściły się na monachijczykach, bo Cristiano Ronaldo, po znakomitym podaniu Mesuta Oezila, po raz drugi pokonał Manuela Neuera.

Ale Bayern się nie poddawał i naprawdę grał dobrze. W 27. minucie obrońca Realu Pepe powalił w polu karnym na murawę Gomeza i sędzia po raz drugi w tym meczu pokazała na rzut karny. Arjen Robben strzelił w prawy róg bramki, Casillas jej dotknął, ale ta po słupku wpadła do siatki i było 2:1 dla gospodarzy, a Bayern wrócił do gry. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy goście mogli wyrównać, ale strzał z wolnego Robbena obronił Casillas (a wcześniej też piłka uderzyła w rękę Pepe).
Po przerwie, mimo kilku dobrych sytuacji (najlepszą zmarnował Gomez w 86. min.), rezultat się nie zmienił i o awansie do finału musiała zdecydować dogrywka. Jednak dopiero rzuty karne dały awans Bayernowi, który wystąpi na swojej Allianz Arenie w Monachium.

Półfinał Ligi Mistrzów - rewanż
Real Madryt - Bayern Monachium 2:1 (2:1; 2:1), karne 1-3
bramki: 1:0 - Cristiano Ronaldo (6-karny), 2:0 - Cristiano Ronaldo (14), 2:1 - Arjen Robben (27-karny).
Real: Casillas - Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Di Maria, Khedira, Xabi Alonso, Oezil (111. Granero), Cristiano Ronaldo - Benzema (106. Higuain).
Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Robben, Schweinsteiger, Luiz Gustavo, Kroos, Ribery (95. Mueller) - Gomez.