Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licheń: Tysiące wiernych na odpuście w sanktuarium

Paulina Dobersztyn
Tysiące wiernych z kraju i zagranicy przyjechało w poniedziałek do Sanktuarium w Licheniu, by świętować Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
Tysiące wiernych z kraju i zagranicy przyjechało w poniedziałek do Sanktuarium w Licheniu, by świętować Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny Fot. Waldemar Wylegalski
Tysiące wiernych z całego kraju, a także z zagranicy przyjechało w poniedziałek do Sanktuarium w Licheniu, by wspólnie świętować Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.

Odpust Matki Bożej Licheńskiej przypada co prawda na 2 lipca (taki przywilej licheńskiej bazylice nadał Jan Paweł II w 2004 roku), ale to na Matki Boskiej Zielnej każdego roku zjeżdżają tu tłumy pielgrzymów. Dlatego także i tego dnia odbywają się tu szczególne uroczystości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kościół: 15 sierpnia święci się w parafiach zioła i kwiaty
Grąblin: Wierni po kładce przejdą do miejsca objawień

- Nie widzę niczego złego w tym, że odpust w Licheniu tak naprawdę odbywa się dwa razy w roku. Każdy może wybrać datę dogodną dla siebie i tutaj przyjechać - mówi Halina Szymczak z Konina.
Podobnego zdania jest Krystyna Tołstowa z Dąbrowic. -15 sierpnia każdy z nas ma wolne i całą rodziną możemy wybrać się do Lichenia. Tegoroczne święto WNMP jest dla nas szczególne, bo modlimy się w intencji naszej niedawno zmarłej córki - tłumaczy Krystyna Tołstowa.

Sumie odpustowej w licheńskiej bazylice przewodniczył abp Jan Paweł Lenga, marianin, który przez wiele lat pracował w Azji jako pasterz diecezji Karaganda.

- To święto szczególne i cieszę się, że tak licznie przybyliście do Lichenia. Ważne jest, by swoje życie i rodzinę budować na więzi z Bogiem - mówił abp Jan Paweł Lenga podczas kazania. - Maryja Panna jest matką nas wszystkich, nie tylko Polaków, ale też Japończyków, Amerykanów, Włochów. Jest mostem łączącym nas i Boga. Nie zapominajmy o niej, a ona na pewno nas wysłucha i też o nas nie zapomni - dodał.

Podczas mszy poświęcono zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych, a po niej odbyła się procesja, w której wzięło udział kilka tysięcy wiernych.

W tym roku przypadła też 44. rocznica koronacji Cudownego Obrazu przez Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie koronacja rozsławiła licheńskie sanktuarium, które rocznie odwiedza ponad milionów pątników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski