Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: Miasto i przedsiębiorcy będą szukać inwestorów

Karolina Sternal
Tomasz Malepszy i Bogdan Golik wymienili się podpisanymi przez siebie dokumentami
Tomasz Malepszy i Bogdan Golik wymienili się podpisanymi przez siebie dokumentami Karolina Sternal
Czy w gospodarce Leszna może się coś zmienić? Przedsiębiorcy oraz miasto przekonują, że tak i zapowiadają, że będą się uzupełniać w dążeniu do tego, aby pojawili się tu nowi inwestorzy.

Mało tego, samorządy miejski i gospodarczy uważają, że są szanse na to, aby swoje firmy lokowały branże wyższych technologii, a nie jedynie zakłady liczące na tanią siłę roboczą.

Wczoraj w ratuszu prezydent Leszna, Tomasz Malepszy oraz prezydent Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Lesznie, Bogdan Golik podpisali list intencyjny o współpracy obu samorządów. Wprawdzie zakres wspólnych działań jest szeroki, jednak podczas konferencji strony zwróciły uwagę na kilka najważniejszych spraw: doskonalenie metod i form świadczenia usług dla już działających przedsiębiorców oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą, optymalne wykorzystanie powstającego w Lesznie inkubatora przedsiębiorczości, działanie na rzecz dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb lokalnych firm, czy wreszcie poszukiwanie źródeł finansowania wspólnych przedsięwzięć ze środków zewnętrznych.

RIPH, która działa w regionie leszczyńskim od 20 lat, skupia 144 członków. Obecnie jest partnerem większości działań samorządu miasta w zakresie projektów dotowanych z funduszy unijnych. Chodzi między innymi o wzrost innowacyjności w lokalnym sektorze spożywczym, budownictwa oraz zwiększenie roli szkolnictwa wyższego w rozwoju gospodarczym.

Jednak to nie ilość projektów czy wspólnych kampanii zdecyduje o rozwoju Leszna, ale to, czy będą tu powstawały nowe firmy i nowe miejsca pracy. W tym roku miasto zakończy inwestycję związaną z uzbrojeniem strefy ekonomicznej I.D.E.A. Z jednej strony wielomilionowe nakłady, a z drugiej brak zainteresowania ze strony inwestorów kupnem działek i budowaniem nowych zakładów. Ten stan rzeczy od dłuższego czasu jest krytykowany przez część radnych Leszna. - Podejście miasta jest prawidłowe. To nie są już czasy, gdy inwestorzy przyjdą i kupią kawał zarośniętej łąki. Muszą być media, drogi, ulgi. To wszystko Leszno ma, przyjdzie więc czas, że pojawią się także nowe firmy - przekonywał Bogdan Golik. - Jako samorząd gospodarczy będziemy promować miasto i zabiegać o to, aby swoje zakłady lokowały tu firmy z branż o wyższej technologii.

Z kolei prezydent Leszna zapowiedział, że miasto podejmie prace nad nowelizacją uchwały dotyczącej przyznawania ulg podatkowych dla przedsiębiorców.
- Minęło już sporo czasu od przyjęcia przez Radę Miejską tej uchwały. Sądzę, że zmiany powinny iść w kierunku rozszerzenia zakresu podmiotów, które mogłyby z niej korzystać - powiedział Tomasz Malepszy.

Sąd zostaje
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamknie wydziału gospodarczego
Batalia o zachowanie sądu gospodarczego w Lesznie zmobilizowała wszystkie lokalne siły. O jego zachowanie zabiegali: senator Małgorzata Adamczak, posłowie Wiesław Szczepański i Łukasz Borowiak, prezydent Tomasz Malepszy oraz RIPH w Lesznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski