Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łejery: Odważny spektakl o prawach dziecka [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Na poznańską premierę do teatru szkolnego "Łejery" zaproszono rodziców i gości
Na poznańską premierę do teatru szkolnego "Łejery" zaproszono rodziców i gości Grzegorz Dembiński
Rzadko kiedy polskie teatry podejmują temat praw dziecka: wykorzystywania, bicia, porzucenia, głodu i zabijania. To bardzo niepopularne sprawy. Poznański teatr szkolny "Łejery" od wielu lat ma jednak odwagę mówić o tych najbardziej ukrywanych. I właśnie dlatego został jako jedyny z Polski zaproszony w środę do Warszawy, by pokazać tam widowisko " Mam prawo do swych praw" 56 rzecznikom praw dziecka (nie tylko z krajów Unii Europejskiej, ale także ze świata).

Wczoraj w szkole "Łejerów" odbyła się poznańska premiera, na którą zaproszono rodziców i gości - tak, by dzieci mogły oswoić się z publicznością.

CZYTAJ TEŻ;
Spektakl Teatru Łejery o prawach dziecka
Będzie Teatr
Łejery

Nowy dom dla małych artystów

W 1989 roku uchwalona została przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencja o Prawach Dziecka - przypomina Elżbieta Drygas, współscenarzystka i współreżyserka niecodziennego widowiska.

- Przez 10 lat co roku przygotowywaliśmy z dziećmi teledysk mówiący o ich prawach i problemach. Na 10. rocznicę podpisania Konwencji został stworzony z tych teledysków spektakl.

E. Drygas dodaje, że to już czwarta obsada i cztery lata grania przedstawienia. - Chciałabym, żeby na świecie już nie było tych problemów, żeby już nie było potrzebne mówienie o nich - dodaje reżyserka.

A widowisko jest doprawdy przejmujące. Na co dzień nie zastanawiamy się, co czują dzieci porzucone, ofiary przemocy, poniżane i wykorzystywane. Po obejrzeniu, nam dorosłym, pozostaje bardzo dużo do przemyślenia.

Tym razem młodzi aktorzy mieli bardzo trudne zadanie, bowiem cały tekst musieli opanować w języku angielskim. Widowisko jest znakomicie zrealizowane - wykorzystuje bardzo proste, ale różnorodne środki przekazu, od piosenki, poprzez teledysk, światło. Niewielka dekoracja: piaskownica i skrzynka na listy-skargi, jakie dzieci wysyłają do Janusza Korczaka, który walczył o ich prawa i za nich oddał życie.

Jerzy Hamerski, druga połowa duetu scenariuszowego i reżyserskiego, po przedstawieniu zapytał rodziców czy dzieci są gotowe, by jechać do Warszawy, do Teatru Kamienica, by tam wystąpić przed Rzecznikami Praw Dziecka.

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że nie tylko mogą jechać, ale powinny, bo nikt lepiej nie przedstawi problemów najmłodszych, ale też nikt lepiej nie mógłby reprezentować na takim spotkaniu Poznania ("Łejery" to jedyny polski teatr zaproszony do Warszawy). Bardzo rzadko można napisać w recenzji tylko dobre słowa, a tak właśnie jest tym razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski