MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lech Poznań: Zmiana przepisu o młodzieżowcu korzystna dla Kolejorza

Maciej Lehmann
Maciej Lehmann
Paweł Tomczyk w ekstraklasie zdobył dwa gole
Paweł Tomczyk w ekstraklasie zdobył dwa gole Grzegorz Dembiński
W poniedziałek Polski Związek Piłki Nożnej zmienił przepis dotyczący obowiązku gry młodzieżowca w ekstraklasie. Modyfikacja dotyczy wieku piłkarza, który będzie uznany za młodzieżowca. Początkowo mówiło się, że będzie nim piłkarz urodzony w 1999 roku. Federacja przeanalizowała sytuację i postanowiła, że za młodzieżowca będzie uznany zawodnik z rocznika 1998. Ta informacja powinna ucieszyć Lecha Poznań, bowiem aż czterech utalentowanych piłkarzy więcej będzie mogło spełnić wymóg, który będzie obowiązywał od nowego sezonu.

W grudniu ubiegłego roku PZPN przegłosował dwie istotne uchwały wpływające na kształt kadr zespołów z naszej ekstraklasy. Od przyszłego sezonu zostanie zniesiony limit obcokrajowców spoza UE obowiązujący od 2016 roku, według którego na boisku może występować trzech takich graczy. Co istotniejsze, wprowadził też obowiązek wystawiania młodzieżowca, czyli „zawodnika posiadającego obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy”. Przepis ten od kilku lat funkcjonuje w niższych klasach rozgrywkowych.

Po zmianie przyjętej przez PZPN w sezonie 2018/19 za młodzieżowca będzie uważało się zawodnika urodzonego w 1998 roku lub później, a nie zawodnika z rocznika 1999. Zmiana wcześniejszych ustaleń ma spowodować "płynniejsze przejście roczników z niższych szczebli do ekstraklasy". Federacja chce wspomóc zawodników mogących grać w kadrze U-21. Zmiana ma uchronić ligowców, którzy przekroczyliby limit i przez to mogli zostać odstawieni, a wiekiem wciąż łapali się do reprezentacji. Co wpływałoby na ograniczenie wyboru selekcjonerowi. - Jeden rocznik więcej, to poszerzenie poszukiwań o kilkudziesięciu graczy - pisze "Przegląd Sportowy".

Co to oznacza dla Lecha? Trener Kolejorza będzie miał do dyspozycji aż czterech piłkarzy więcej, wypełniających wymóg młodzieżowca. W 1998 roku urodzili się bowiem Kamil Jóźwiak, Paweł Tomczyk, Juliusz Letniowski oraz Robert Gumny. Tego ostatniego w przyszłym sezonie najprawdopodobniej nie zobaczymy już w poznańskim klubie, ale i tak Adam Nawałka nie będzie mógł narzekać na brak młodych utalentowanych zawodników. Można z nich złożyć nawet niezłą jedenastkę, co najlepiej świadczy o tym, jakim potencjałem młodzieżowców dysponuje Lech.

Oto drużyna Lecha Poznań składająca się tylko z zawodników urodzonych w 1998 roku i młodszych:

Miłosz Mleczko (1999) - Robert Gumny (1998), Wiktor Pleśnierowicz (2001), Tymoteusz Puchacz (1999) - Kamil Jóźwiak (1998), Juliusz Letniowski (1998), Jakub Moder (1999), Filip Marchwinski (2002), Tymoteusz Klupś (2000) - Paweł Tomczyk (1998), Dawid Kurminowski (1999).

Rezerwowi: Bartosz Mrozek (2000), Marek Mróz (1999), Jakub Kamiński (2002), Michał Skóraś (2000), Hubert Sobol (2000).

Oto najbardziej wartościowi młodzieżowcy w Lechu:

Paweł Tomczyk w ekstraklasie zdobył dwa gole

Lech Poznań: Zmiana przepisu o młodzieżowcu korzystna dla Kolejorza

Zobacz też:

Lech Poznań na wynagrodzenia swoich piłkarzy wydaje 60 procent przychodów. Ile zarabiają piłkarze Kolejorza? Sprawdź to w naszej galerii! Kliknij tutaj i przejdź dalej --->

Lech Poznań: Ile zarabiają piłkarze Kolejorza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski