Lech Poznań rozbił Cracovię w pierwszej połowie. Poznańska lokomotywa wróciła na zwycięskie tory!

Kolejorz w sobotnie popołudnie nie dał najmniejszych szans Cracovii, wygrywając 3:0Zobacz zdjęcia z meczu --->Adam Jastrzębowski
Kolejorz w końcu zwycięski. Lech Poznań po blisko miesiącu bez wygranej w lidze w końcu się przełamał. Niebiesko-biali w 31. serii gier w ekstraklasie pokonali przed własną publicznością Cracovię 3:0. Bohaterem spotkania został Kristoffer Velde, który brał udział przy każdej bramce.

Sobotni mecz Kolejorz z Cracovią bardziej przypominał kolejkę, która mogła się odbyć na przełomie października i listopada. Przy Bułgarskiej wiało, było zimno i deszczowo. To jednak nie zniechęciło kibiców do licznego przybycia na stadion. Mecz z wysokości trybun obserwowało ponad 30 tys. kibiców. A to dlatego, że Lech Poznań podczas spotkania z "Pasami" zorganizował kolejną akcję Kibicuj z Klasą.

Te akcje zazwyczaj przynosiły niebiesko-białym szczęście. Na 15 takich meczów poznaniacy wygrali 10 pojedynków, natomiast w pięciu pozostałych podzielił się z rywalami punktami. Lech, aby nie spisać tego sezonu na straty, pilnie potrzebował kompletu oczek. Tym bardziej że od trzech ligowych kolejek lechici nie mogli wygrać swojego spotkania.

Piłkarze jednak nie kwapili się, aby rozgrzać fanów na stadionie. Pod jedną i drugą bramką przez pierwszy kwadrans nie działo się niewiele, a w zasadzie to nic. Gra głównie toczyła się w środkowej strefie boiska. Pomimo że to Lech dłużej utrzymywał się przy piłce, to nie potrafił stworzyć sobie dogodnej sytuacji na oddanie strzału.

W 22. minucie w końcu oglądaliśmy pierwszy celny strzał i od razu bramkę. Artur Sobiech prostopadle zagrał do Kristoffera Veldego, który wyprzedził w pojedynku biegowym Arttu Hoskonena, minął Karola Niemczyckiego i umieścił piłkę do pustej bramki. Kolejorz poczuł wiatr w żaglach i dwie minuty później autor pierwszego trafienia zaliczył asystę przy trafieniu Filipa Marchwińskiego. Młodzieżowiec niebiesko-białych także bez problemu poradził sobie z fińskim obrońcą Cracovii i zdobył swojego trzeciego gola w tym sezonie w ekstraklasie.

Do przerwy gospodarze kontrolowali to, co się działo na boisku, choć po raz kolejny w roli głównej w tym spotkaniu wystąpił Hoskonen, który mógł się zrehabilitować i zdobyć gola kontaktowego dla "Pasów". Na chwilę przed przerwą, Cracovię dobił Michał Skóraś, który otrzymał przepiękne podanie od Velde. Norweg rozgrywał jeden z najlepszych spotkań od momentu przybycia do Poznania.

Po zmianie stron lechici kontrolowali w pełni to, co się dzieje na boisku, nieśmiało dążąc do strzelenia czwartego gola. Na niego chrapkę miał Jesper Karlstroem, który raz nawet wpakował futbolówkę do bramki, jednak przy podaniu Alana Czerwińskiego piłka wyszła na aut bramkowy.

Cracovia szukała swoich szans w zagraniach do ofensywnych zawodników za plecy obrońców niebiesko-białych, lecz skutecznie w sobotnie późne popołudnie spisywali się Filip Dagerstal oraz Antonio Milić.

Dzięki zwycięstwu 3:0 Lech wskoczył na minimum 24 godziny na trzecie miejsce w tabeli. Będzie on mógł pozostać na tej pozycji, pod warunkiem że w niedzielnym spotkaniu Pogoni z Legią, Portowcy nie wygrają. W przyszłym tygodniu podopiecznych trenera Johna van den Broma, który odpokutowywał karę dwóch meczów zawieszenia na trybunach, czeka wyjazd do Częstochowy na konfrontacje z Rakowem.

Boisko będzie drugim tego typu obiektem w Poznaniu.

Boisko do nowej dyscypliny sportowej powstanie w Poznaniu. R...