MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnica Grabowska: Rakieta V2 w lesie. Będą wydobywać fragment rakiety. Weź udział w wydarzeniu!

EBBA
Andrzej Muszynski / Zdjęcie ilustracyjne
W wielkopolskim lesie będą wydobywać fragment rakiety V2. Jest to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej.

Rakieta V2 w Wielkopolsce

W sobotę, 13 listopada, w Kuźnicy Grabowskiej w pow. ostrzeszowskim m.in. członkowie stowarzyszenia Wrocławska Grupa Poszukiwawcza, Stowarzyszenie Denar z Kalisza oraz ekipa programu telewizyjnego „Poszukiwacze Historii” chcą wydobyć fragmenty rakiety V2.

- To kolejny historyczny materiał, który w ostatnim czasie zostanie wydobyty na naszych ziemiach. Lej po wybuchu bomby, jest wielce prawdopodobne, że skrywa fragmenty tej rakiety

- mówi rzecznika prasowa Nadleśnictwa Przedborów dr Joanna Oleszyńska-Niżniowska.

Ponad 4-metrową rakietę skonstruowali poznańscy studenci Politechniki. Ich zespół badawczy PUT Rocketlab, weźmie udział w prestiżowych zawodach międzynarodowych - IREC Spaceport America Cup 2021 - w których powalczy z takimi uczelniami jak Stanford czy Waszyngton. Jako jedyna drużyna z Polski, team będzie startować w najbardziej zaawansowanej kategorii. Na zdjęciach widać od lewej Pawła Janusiaka, przewodniczącego PUT Rocketlab, Luizę Rybarczyk, członkinię zespołu oraz Krystiana Kutnika, wiceprzewodniczącego

Rakieta na Politechnice Poznańskiej. Studenci stworzyli ją o...

Rakieta V2 to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej. Ta niezwykle nowoczesna, jak na tamte czasy, broń była nie lada gigantem. Sama rakieta mierzyła ponad 14 m, ważyła 13 000 kg i osiągała prędkość 2900 do 5500 km/h.

W sobotę poszukiwacze podejmą próbę wydobycia ciekawych materiałów, które dotąd skrywał las w Leśnictwie Kuźnica Grabowska, w Nadleśnictwie Przedborów.

Chętni, którzy chcieliby uczestniczyć w odkryciu mogą skontaktować się z rzeczniczką prasową Nadleśnictwa Przedborów, dr Joanną Oleszyńską-Niżniowską, tel. 660 430 559.

Zobacz tez: Tajemniczy schron pod Poznaniem

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski