Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuratorzy Arsenału u sterów Nowej Gazowni. Pierwszy projekt w marcu

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Nowa Gazownia
Nowa Gazownia Maciej Urbanowski
Czapski Art Foundation nie jest już operatorem Nowej Gazowni. Wkrótce działalność rozpoczną tam kuratorzy Galerii Miejskiej Arsenał

Nowa Gazownia stanęła na poznańskim Chwaliszewie ponad pięć lat temu jako inkubator kultury i pierwszy krok do ratowania niszczejących budynków Starej Gazowni. W 2015 r. wyłoniono operatora, którym została Czapski Art Foundation. Tę funkcję fundacja pełniła aż do 31 grudnia.

- Działo się wiele rzeczy związanych ze sztuką współczesną i to te wydarzenia skupiały najwięcej osób, np. wystawa Mikołaja Obryckiego, Pawła Napierały, fotografii Inside Out Poznan. Pojawiło się wielu młodych artystów, którzy mieli swoje dyplomy czy jedne z pierwszych wystaw, ale także można było zobaczyć prace Izabeli Gustowskiej czy Doroty Nieznalskiej - wylicza Michał Czapski, członek zarządu fundacji.

W pawilonie przy ul. Ewangelickiej gościły również znane poznańskie festiwale, jak Animator czy Ethno Port. Mimo to, po latach trudno nie odnieść wrażenia, że budynek działa nie jako na uboczu życia kulturalnego w stolicy Wielkopolski.

- Trzy lata temu dopiero tworzono Park w Starym Korycie Warty. Sama Nowa Gazownia nie była znana, a bywało, że nawet w okolicy niepożądana. Był to oficjalnie plac budowy zagrodzony barierkami z bardzo utrudnionym dostępem po błocie. Nie chodziło o kontynuowanie, rozwinięcie oferty tego miejsca, ale stworzenie czegoś od nowa. Tu nie ma tak aktywnej lokalnie społeczności, inicjatyw oddolnych z potrzebą swojego miejsca jak w innych częściach Poznania - twierdzi Czapski.

Niewykluczone, że lokalną społeczność zaktywizuje działalność Galerii Miejskiej Arsenał, której wraz z początkiem roku miasto powierzyło administrację Nową Gazownią.

- Opiekę sprawować będzie będzie dwoje kuratorów: Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła. Zakładamy, że będzie to przestrzeń głównie warsztatowa. Pierwszym projektem, który zrealizujemy w pawilonie będzie Social Justice, kładący nacisk na aktywne słuchanie i demokratyczną partycypację. Skierujemy go głównie mieszkańców Chwaliszewa - mówi Zofia Nierodzińska, zastępczyni dyrektora Arsenału. Pierwszy projekt nowego operatora wystartuje już w marcu.

- Chcemy, aby pawilon zachęcał mieszkańców do odwiedzin - ma to być miejsce otwarte, dostępne, które służyć będzie lokalnej społeczności i będzie miało miastotwórczy charakter - tłumaczy Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Dodaje, że na czas planowanego remontu Arsenału, budynek będzie tymczasową główną siedzibą galerii.

Michał Czapski zapowiada, że jego fundacja będzie szukać nowego miejsca do realizacji przedsięwzięć artystycznych. W planach ma m.in. kontynuowanie projektu Akademia Rynku Sztuki oraz pomoc polskim twórcom w zaprezentowaniu się na zagranicznych wystawach.

***
Lana Del Rey została oskarżona o plagiat przez zespół Radiohead. Według grupy utwór “Get Free” Lany łudząco przypomina piosenkę “Creep”. Artystka w mediach społecznościowych potwierdziła informację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski