Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurator Oświaty o reformie i zwolnieniach nauczycieli

Anna Jarmuż
Wielkopolska Kurator Oświaty podsumowała kończący się rok szkolny i przygotowania do planowanej reformy oświaty.
Wielkopolska Kurator Oświaty podsumowała kończący się rok szkolny i przygotowania do planowanej reformy oświaty. Anna Jarmuż
Wielkopolska Kurator Oświaty podsumowała kończący się rok szkolny i przygotowania do planowanej reformy oświaty.

Wielkopolski Kurator Oświaty, Elżbieta Leszczyńska opowiedziała o priorytetach polityki oświatowej bieżącego roku. To m.in. upowszechnienie czytelnictwa, wolontariat, wychowanie do wartości, podniesienie jakości kształcenia zawodowego i rozwijanie kompetencji informatycznych. Temu ostatniemu służy m.in. wprowadzenie do szkół nauki programowania (programem pilotażowym zostało objętych w tym roku 170 szkół).

Kurator odniosła się też do planowanej reformy oświaty. Do tej pory przeszkolono 6 tys. nauczycieli. Ostatnie warsztaty i szkolenia zaplanowano na koniec czerwca. Jak przyznała Elżbieta Leszczyńska, najtrudniejsze było opiniowanie uchwał samorządów - dotyczących sieci szkół oraz arkuszy organizacyjnych - mówiących o zatrudnieniu nauczycieli. Zdaniem Elżbiety Leszczyńskiej, dane dotyczące zwolnień, o których się mówi, nie są do końca wiarygodne.

- Wszystko zależy od metodologi liczenia - uważa Elżbieta Leszczyńska. - Mówi się o nauczycielach, którzy nie będą kontynuować pracy. To zależy jednak od wielu czynników. Niektórzy byli zatrudnieni na czas określony lub zastępstwo. Inni odchodzą na emeryturę lub do innej szkoły.

Jak mówi kurator, informacje dotyczące zwolnień w szkołach to na razie dane wstępna. Uważa, że cała sprawa wyjaśni się dopiero we wrześniu, gdy dyrektorzy będą już mieli informację o rzeczywistej liczbie uczniów i oddziałów.

- Pojawia się też pytanie, czy zwolnienia mają związek z reformą. Czy niektóre miejsca pracy nie byłyby zagrożone, nawet gdyby tej reformy nie było - bo obniża się populacja młodzieży. Pani minister zapewniała, że z tytułu reformy na pewno nie będzie zwolnień. To nie ona jest tym generatorem. Nauczyciele będą się przemieszczać do innych szkół - uważa Elżbieta Leszczyńska.

Przypomniała, że kuratorium oświaty prowadzi bazę danych wolnych miejsc pracy dla nauczycieli. Do tej pory robiły to tylko poszczególne samorządy.

- Jest to związane ze zmianą typów i sieci szkół. Chodzi o to, by ułatwić nauczycielom dostęp do wolnych miejsc pracy - wyjaśnia Elżbieta Leszczyńska. Jak mówi, na stronie internetowej kuratorium jest aktualnie 1587 ofert. W Poznaniu są to 284 oferty, a powiecie poznańskim 157. Największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli fizyki i astronomii oraz języka angielskiego.

- Oczywiście te ogłoszenia nie zawsze dotyczą całego etatu - przyznaje Elżbieta Leszczyńska.

Pracę będzie trudno znaleźć np. pedagogom nauczania początkowego, na co jest niewielkie zapotrzebowanie.

- To pokazuje, jak wygląda kształcenie nauczycieli w Polsce. System sprawia, że mamy nadprodukcję osób z kwalifikacjami nauczycielskimi. Zdobyć je może student każdego wydziału, nie są one trudne do osiągnięcia - mówi Elżbieta Leszczyńska. -
Uważa się, że awans zawodowy nauczyciela jest czynnikiem, który selekcjonuje najlepszych do stopnia nauczyciela dyplomowanego. Naczelna Izba Kontroli badała ten system. Okazuje się, że nie ma przypadków, gdy nauczyciel stażysta nie zostaje nauczycielem kontraktowym.

Jak podkreślają władze kuratorium, minister edukacji zamierza dokonać zmian w systemie awansu zawodowego nauczycieli.

- Na pewno chce przedłużyć okres stażu do dwóch lat i zakończyć to egzaminem zewnętrznym. To wynika ze wskazania NIK - informuje Elżbieta Leszczyńska.

Ponieważ zbliża się okres wakacyjny, kuratorium przypomina o bezpieczeństwie najmłodszych. Każdy rodzic może zajrzeć na ogólnopolskiej bazy wypoczynku na stronie internetowej MEN. Tam sprawdzi, czy firma, która organizuje letnie zajęcia dla dzieci, działa zgodnie z prawem.

***
W czwartek w warszawie rodzice i Nauczyciele protestowali przed Sejmem przeciwko wprowadzeniu reformy edukacji. Nie zgadzają się z jej zapisami i żądają przeprowadzenia referendum w tej sprawie. - Dlaczego minister Anna Zalewska kłamała że reforma jest konsultowana, kłamała, że nasze dzieci nie zauważą reformy? Jak to jest możliwe, jak nasze dzieci mają nie zauważyć różnicy jeżeli ich plany i marzenia legną w gruzach przez nieprzemyślane decyzje?– pytała Dorota Labuda ze stowarzyszenia "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji'.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdził, że ofiarami reformy będą nie tylko dzieci, ale również nauczyciele i pracownicy administracyjni. - Niech się suweren wypowie, czy chce reformy. Skoro jest taka dobra, to czego boi się rząd? – pytał jeden z protestujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski