Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Kruszczyński: Krzyż stał się symbolem fanatyzmu

Stefan Drajewski
Piotr Kruszczyński.
Piotr Kruszczyński.
O fascynacji życiem i twórczością Zygmunta Krasińskiego przy okazji premiery "Nie-Boskiej komedii" w teatrze gnieźnieńskim z reżyserem spektaklu Piotrem Kruszczyńskim rozmawia Stefan Drajewski

Czytaj także:
Łejery: Odważny spektakl o prawach dziecka [ZDJĘCIA]
Piotr Kruszczyński dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu

Właściwie powinno się o tej realizacji mówić, że jest to "Nie-Boska komedia" Piotra Kruszczyńskiego według Zygmunta Krasińskiego.
Piotr Kruszczyński: - Każda realizacja tego niedokończonego dramatu jest autorską wizją inscenizatora. Opracowując tekst, starałem się wgryźć w życie Krasińskiego, odtworzyć intencje, które mu towarzyszyły podczas pisania i poszukać w sobie ich odpowiedników dziś, tu i teraz. I okazało się, że hrabia Henryk może być niezwykle współczesnym bohaterem.

Co w dramacie Krasińskiego sprowokowało Pana do tego, że zdecydował się Pan nie tylko na daleko idącą adaptację, ale stworzenie nowej sytuacji, wykreowanie wręcz nowych postaci…
Piotr Kruszczyński: - Losy Henryka, jego fanatyczna walka o polski katolicyzm, wydały mi się niezwykle interesujące w kontekście naszej "wojny polsko-polskiej" z krzyżem w tle. Nowe postacie i sytuacje wynikają z przyjętej konwencji "teatru w teatrze", ze sposobu narracji - jawnego odtwarzania losów bohatera przez aktorów gnieźnieńskiego teatru, akurat tego wieczoru, na tej scenie.

Wszyscy, którzy zobaczyli na afiszu podtytuł "Rzecz o krzyżu" natychmiast zaczęli podejrzewać, że robi Pan sztukę o Krakowskim Przedmieściu...
Piotr Kruszczyński: - Raczej o tym, że krzyż - symbol ludzkiego cierpienia, stał się dziś, na naszych oczach, symbolem religijnego fanatyzmu; zresztą często właśnie w cierpieniu mającego swe źródło.

Po przeczytaniu Pańskiego scenariusza doszedłem do wniosku, że byłoby to zbytnim uproszczeniem, zważywszy prelekcję Pana Henryka, którą sprokurował Pan na podstawie mało znanego tekstu Krasińskiego "O stosunkach polskich i bożych"
Piotr Kruszczyński: - Teksty Krasińskiego, podobnie jak całe jego życie, są dla mnie fascynującym pretekstem do prześwietlenia naszych przywar narodowych: fałszywej moralności, ksenofobii, antysemityzmu. Przekonajcie się Państwo sami, jak współcześnie Krasiński brzmi na scenie. Zapraszam do Teatru w Gnieźnie!

Nie-Boska Komedia
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (ul. Mickiewicza 9)
sobota - niedziela 17 i 18.09., godzina 18
wtorek - piątek 20 - 23.09.,godzina 10
bilety: 14, 20 i 25 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski