Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzykę nie tylko z Chin usłyszymy w koncercie z okazji Roku Psa

Marek Zaradniak
Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą  sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran
Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran Waldemar Wylegalski
Fundacja Muzyczna Apollo i Instytut Konfucjusza UAM zapraszają na koncert "Chiński Nowy Rok".

16 lutego w kalendarzu chińskim rozpoczyna się Rok Psa .Z tej okazji 17 lutego w Auli UAM odbędzie się koncert „Chiński Nowy Rok”.#Organizuje go Fundacja Muzyczna Apollo oraz Instytut Konfucjusza.

Słuchać będziemy Sinfonietty Polonii oraz solistów: skrzypaczki Blanki Bednarz, młodych, działających w Polsce śpiewaków chińskich sopranistki Wang Shanshan i tenora Zuo Chaoran. Ona jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Iwony Kowalkowskiej. On ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Joanny Kozłowskiej-Szczepaniak i aktualnie doskonali swe umiejętności na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Dyrygować będzie Xiao Ming, ceniony chiński dyrygent, dyrektor Hunan Symphony Orchestra z Changsha.

W programie znajdą się „Noworoczny marsz” ze Suity Symfonicznej Ping Anjun i Uwertura do „Wiosennego festiwalu” Li Huanzhi. Kulminacyjnym punktem koncertu będzie poznańskie premierowe wykonanie koncertu skrzypcowego „Kochankowie motyle”. Drugą część wieczoru wypełnią uwertury do „Lekkiej kawalerii” Franza von Suppe i „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa, arie z „Cyganerii” Giaccomo Pucciniego i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego oraz chińskie tańce i pieśni. Finałem koncertu będzie duet „Ty jesteś mną, ja jestem sobą” z opery „Dziki kraj” Jin Xiang.

„Marsz” ze Suity Symfonicznej Ping Anjun i Uwertura do „Wiosennego festiwalu” są utworami skomponowanymi specjalnie na noworoczne uroczystości. Koncert „Kochankowie motyle” napisali w 1958 roku He Zhanhao i Chen Gang oparty na dramatycznej historii miłosnej z IV wieku przypominającej historię „Romea i Julii”. Stanowi spore wyzwanie ponieważ partia skrzypiec imituje chiński instrument o dwóch strunach er-hu.

Muzyka skomponowana jest w skali pentatonicznej, w której brak półtonów, a całe tony mają rozszerzone brzmienie. Będzie to nowe ciekawe doświadczenie dla melomanów, przyzwyczajonych do tonacji durowych i molowych. Utwór, który jako jeden z nielicznych przetrwał rewolucję kulturalną wykonywany jest w największych salach koncertowych świata.

Chiński Nowy Rok, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
17 lutego, godzina 18
bilety:
25-40 zł, kupBilcik.pl, CIM, Instytut Konfucjusza UAM tel. 61 829 29 82, Fundacja Muzyczna Apollo tel. 609 969 666

Luty w Poznaniu zapowiada się koncertowo! Wystąpią m.in. Sylwia Grzeszczak, Krzysztof Zalewski, Steven Wilson, Rebeka i Maciej Maleńczuk. Kto jeszcze? Sprawdźcie!Kto zagra w Poznaniu? Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>

Koncerty w Poznaniu - Luty 2018: Sylwia Grzeszczak, Krzyszto...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski