Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska - Dzieło Nowowiejskiego na rocznicę Czerwca

Marek Zaradniak
Oraorium "Quo Vadis" w Auli UAM poprowadzi Łukasz Borowicz.
Oraorium "Quo Vadis" w Auli UAM poprowadzi Łukasz Borowicz. Paweł Miecznik
W środę z okazji 60.rocznicy Poznańskiego Czerwca w Auli UAM zabrzmi najsłynniejsze dzieło Feliksa Nowowiejskiego oratorium "Quo Vadis".

Oratorium „Quo Vadis” to największe dzieło Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora przez wiele lat zwiazanego z Poznaniem. Zabrzmi ono w środę w Auli UAM na nadzwyczajnym koncercie marszałkowskim Filharmonii Poznańskiej z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Utworem tym Filharmonia Poznańska wpisuje się także w obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego ogłoszonego w związku z 70.rocznicą śmierci kompozytora oraz obchody Roku Henryka Sienkiewicza ogłoszonego z okazji setnej rocznicy śmierci pisarza.

Nazajutrz po poznańskim wykonaniu utwór ten zabrzmi w Berlinie w Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz, a jako soliści wystąpią sopranistka Wioletta Hodowicz, baryton Robert Gierlach i bas Wojciech Gierlach. Usłyszymy też Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką.
Inspiracją do skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego oratorium była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod takim samym tytułem. I podobnie jak powieść, również oratorium zyskało światowy rozgłos. W okresie międzywojennym było prezentowany 200 razy w wielu miastach Europy oraz obu Ameryk.

„Quo Vadis” to pięcioczęściowa kantata na sopran, baryton , bas, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną. Swoim stylem nawiązuje do gatunku grand opera Meyerbeera, ale widoczne są też związki ze stylem oratoryjnym Haendla, szczególnie w partiach chóralnych.

Feliks Nowowiejski skomponował ten utwór w roku 1903, a jego prawykonanie odbyło się w roku 1907 w Usti nad Łabą zyskujac uznanie słuchaczy. Kompozytor nie był zadowolony z jego kształtu i dokonał korekt. W swej ostatecznej wersji oratorium zabrzmiało w 1909 roku w Amsterdamie. Co ciekawe, w przerwie koncertu królowa Wilhelmina uhonorowała Feliksa Nowowiejskiego pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.

Quo Vadis#Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1) 29 czerwca, godzina 19# bilety 1-10 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski