Pierwszy dzień festiwalu filmowego w Gdyni za nami. Miasto...

  Pierwszy dzień festiwalu filmowego w Gdyni za nami. Miasto ma aleję im. Andrzeja Wajdy [ZDJĘCIA]

  oprac.nie, Wideo: Agnieszka Fijałkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  18 września w Gdyni rozpoczął się Festiwal Filmów Fabularnych. Jednym z wydarzeń było odsłonięcie tabliczki z aleją Andrzeja Wajdy.
  Pierwszy dzień festiwalu filmowego w Gdyni za nami. Miasto ma aleję im. Andrzeja Wajdy [ZDJĘCIA]
  1/46
  przejdź do galerii

  ©Piotr Hukało

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczął się na dobre. Podczas pierwszego dnia festiwalu, tuż przed galą inaugurującą, nastąpiło uroczyste otwarcie Alei im. Andrzeja Wajdy. W ceremonii wzięła udział Bożena Dykiel, która miała okazję współpracować z wybitnym reżyserem. Aktorka nie szczędziła ciepłych słów o Wajdzie:

  - Muszę państwu powiedzieć, że nie każdy reżyser kocha aktora. Andrzej był tym reżyserem, który kochał aktora. (...) Andrzej miał ten dar, że cudownie kierował aktorem.


  Warto przypomnieć, że podczas 41. Festiwalu Andrzej Wajda świętował swoje 90. urodziny i zaprezentował swój ostatni film "Powidoki". Produkcja została przyjęta owacjami na stojąco i ostatecznie przyznano jej pozaregulaminową nagrodę.

  Festiwal Filmowy w Gdyni to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych, które promują polskie kino. Festiwal to także mnóstwo akcji towarzyszących. W tym roku, PKO zorganizowało konkurs filmowy dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu nawiązującego treścią do hasła „Filmowo na Bank”. Prace szóstki laureatów stały się inspiracją dla grafika, Andrzeja Pągowskiego, który na ich podstawie stworzył swoje autorskie wersje plakatów.

  Pierwszego dnia Festiwalu odbyła się także uroczysta premiera biografii Anny Przybylskiej. Konferencję poprowadziła Karolina Korwin-Piotrowska, a fragmenty książki przeczytała Anna Dereszowska. Na scenie pojawił się także Andrzej Piaseczny, który wykonał utwór "Pogodniej (Złoty środek)" z serialu "Złotopolscy", w którym występował razem z Anią Przybylską.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TVP

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TVP powinno przejąc ten festiwal.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo