Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednak powstanie przynajmniej jeden film o Powstaniu Wielkopolskim. Ten temat podejmie też serial

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Program tegorocznej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ma być wyjątkowo bogaty.
Program tegorocznej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ma być wyjątkowo bogaty. Paweł Miecznik
Film „Wielkie Polskie Powstanie” nie dostanie pieniędzy ani od prezydenta Poznania, ani marszałka województwa wielkopolskiego. Gotowy natomiast jest scenariusz dwóch odcinków serialu o Powstaniu Wielkopolskim. A już w marcu rozpoczną się zdjęcia do filmu dokumentalnego.

W setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego widzowie mieli zobaczyć film „Wielkie Polskie Powstanie”. Zakładano, że będzie to fabularyzowany dokument mający na celu upowszechnienie wiedzy o zwycięskim zrywie Wielkopolan.

Producentem filmu jest Avantagarde Film Studio, a w koprodukcję planowało zaangażować się aż siedmiu partnerów. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Autorami scenariusza są Joanna Pelczar i dr Adam Pleskaczyński.

Premiera za późno

Pozytywną opinię o scenariuszu i filmie wydali między innymi Rafał Reczek, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu, czy Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którą w październiku ubiegłego roku odwołał minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

– Czytałem ten scenariusz, jest interesujący – twierdzi Tadeusz Zysk, prezes jednego z największych wydawnictw w Polsce. I dodaje: – Przykro, że film nie powstanie.

Przynajmniej na razie nie powstanie, bo prezydent Poznania i marszałek województwa wielkopolskiego wycofali się z jego finansowania.

– Film „Wielkie Polskie Powstanie” uzyskał wsparcie z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego w październiku. Na jego temat odbyliśmy kilka spotkań, a procedury finansowe przeprowadziliśmy szybko i sprawnie. 500 tysięcy czekało na przekazanie do budżetu miasta Poznania – twierdzi Anna Jaworska, dyrektor Biura Organizacyjnego 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działającego w Urzędzie Marszałkowskim. – Z naszego punktu widzenia najważniejsze było, aby film był gotowy na grudzień 2018 roku.

Dyrektor Jaworska wskazuje, że był to kluczowy argument przedstawiany radnym sejmiku województwa.

– Kiedy poprosiłam o aktualne informacje na temat filmu, z myślą o sporządzeniu umowy na przekazanie środków, otrzymałam informację, że premiera przewidywana jest na czerwiec przyszłego roku – mówi A. Jaworska. – Było to powodem poważnych wątpliwości, co do utrzymania naszego dotychczasowego stanowiska. Pomysły na stworzenie filmu są zrozumiałe. Cykl produkcyjny rządzi się swoimi prawami. Nie możemy jednak podpisać się pod hasłem, że jest to film z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Jeszcze kilkanaście dni temu przedstawiciele poznańskiego magistratu informowali radnych, że film nie powstanie, bo prezydent warunkował jego realizację od dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, a tej nie będzie. Teraz jeden i drugi urząd mówią jednym głosem.

– Wycofanie się z finansowania filmu było wspólną decyzją prezydenta i marszałka – twierdzi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jednak trudno zaakceptować fakt, że jego premierę przewidywano na czerwiec 2019 r., pół roku po głównym wydarzeniu.
Serial telewizyjny
Powstanie za to 13-odcinkowy serial o Powstaniu Wielkopolskim. Jego akcja będzie rozgrywać się w Wielkopolsce w latach 1870-1919. – Mamy już częściowo zapewnione finansowanie. Gotowy jest scenariusz dwóch odcinków. Pierwszych pięć skupi się na pracy organicznej, obejmie lata 1870-1914. Pojawi się w nim hrabia Władysław Zamoyski, czy ksiądz Piotr Wawrzyniak – tłumaczy T. Zysk, jeden z producentów serialu.

Serial powstanie w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. – Jego reżyserem będzie Krzysztof Łukaszewicz – dodaje T. Zysk.

K. Łukaszewicz wyreżyserował m.in. „Belfra” (drugi sezon), „Karabalę”, „Lincz” czy niektóre odcinki „M jak miłość”.
Każdy z odcinków serialu o Powstaniu Wielkopolskim ma kosztować od 1-1,5 mln zł.

Powstanie dokument
Już w marcu rozpoczną się w Poznaniu zdjęcia do filmu dokumentalnego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” Fundacji Obywatelskiej „Bazar”. Scenariusz do niego napisał Bogusław Tadeusz Litowczenko, który jest także jego reżyserem.

– Dokument będzie trwał 50 minut. Ma zostać wyemitowany między innymi w kanałach publicznej telewizji. Scenariusz przewiduje m.in. rekonstrukcję przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania, zdjęcia będą też kręcone w Nakle nad Notecią, wystąpią wszyscy żyjący potomkowie powstańców – mówi Wojciech Paczyński, drugi reżyser.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wsparł finansowo tę produkcję.

Poznań przeznaczył dodatkowo 3 mln zł na projekty kulturalno-edukacyjne dotyczące 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na konkurs, który zostanie rozstrzygnięty na przełomie lutego i marca, napłynęło 180 ofert.

– Wśród nich są dwa projekty filmowe. Jeden pana Litowczenki, drugi TVP – mówi prezydent Solarski.

POLECAMY:

Oni są w rejestrze przestępców

Gdzie są najlepsze burgery i pizza w Poznaniu?

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski