Europejskie kino dokumentalne w pubie z nalewkami w Poznaniu...

  Europejskie kino dokumentalne w pubie z nalewkami w Poznaniu

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Europejskie kino dokumentalne w pubie z nalewkami w Poznaniu
  1/5
  przejdź do galerii

  Od października w środowe popołudnia w Alkoholach z duszą, lokalu słynącym z tego, że można w nim kupić własnoręcznie wytwarzane nalewki odbywają się pokazy filmów dokumentalnych z platformy KineDok. Lato-Jesień. KineDok. Lato-Jesień promuje dostęp do kina dokumentalnego, rzadko, bądź z trudem osiągalnego poza obiegiem festiwali międzynarodowych. KineDok skupia zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu, nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne w miejscach bliskim mieszkańcom – kawiarniach, pubach, domach kultury, galeriach. Tych dokumentów nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale ale dzięki KineDok. Lato-Jesień mogą je poznać także poznaniacy i to zupełnie za darmo. Pokazy odbywają się w 27 miejscach w Polsce, partnerem KineDok. Lato-Jesień w Poznaniu są Alkohole z duszą.

  Oto rozkład projekcji w Alkoholach z duszą – zawsze we środy do 20 grudnia, w co drugą środę o 18:30.

  8 listopada, "Para na wodzie" w reżyserii Roberta Kirchhoffa i Filipa Remunda opowiada o trójce muzyków jazzowych: trębaczu, kontrabasiście i saksofoniście, którzy po sowieckiej inwazji na Czechosłowacją w 1968 roku musieli opuścić kraj. Ponad 40 lat później artyści postanawiają się spotkać, by wreszcie zagrać razem. Trzy różne biografie, cztery kraje i jedna wielka wspólna pasja składają się na ten zabawny i melancholijny film.

  22 listopada, „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” autorstwa dwóch reżyserek Miya Milevy i Veseli Kazakovej opowiada o słynnym w komunistycznej Bułgarii, w latach 60. i 70. studiu filmów animowanych, w którym tworzył jeden z najbardziej znanych bułgarskich animatorów, Donyo Donev. Był autorem wielu filmów krótkometrażowych oraz bardzo popularnej w kraju i za granicą serii animowanej „Trzej głupcy”. Reżyserki dowodzą w filmie, że Donev i inni znani reżyserzy starszego pokolenia pracujący w studio byli uwikłani we współpracę z tajną policją.

  5 grudnia, „Zwyczajny film autystyczny” w reżyserii Miroslava Janka dotyka świata osób
  z autyzmem. Dlaczego są inne od osób zdrowych? W jaki sposób postrzegają świat? Film nie traktuje autyzmu jako diagnozy, lecz jako tajemniczy sposób myślenia, który może nieść konkretny przekaz dla społeczeństwa lub, który może zwrócić uwagę na to, co nazywamy „normalnymi warunkami życia”.

  20 grudnia, „Przeterminowane”, reż. Kieran Kolle. W bogatej Norwegii marnowanie jedzenia jest ogromnym problemem, który trudno rozwiązać. Czwórka młodych ludzi postanawia zrobić coś, co uświadomi mieszkańcom kraju ten problem, rozpocznie zmiany społeczne i zmusi polityków do zajęcia się tą sprawą. Planują 5-tygodniową rowerową wyprawę z północy na południe Norwegii, około 3000 km, w czasie której będą jeść tylko jedzenie z odpadów.

  Inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Creative Europe Media, Visegrad Fund, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo