Zmarł Maciej Jabloński

  Zmarł Maciej Jabloński

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W wieku 55 lat zmarł Maciej Jabłoński, muzykolog, krytyk muzyczny i animator kultury.
  Maciej Jabłoński zmarł w wieku 55 lat.

  Maciej Jabłoński zmarł w wieku 55 lat. ©Archiwum

  W środę w wieku 55 lat zmarł Maciej Jabłoński, muzykolog i krytyk muzyczny, wykładowca Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a w latach 1992/94 dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu.
  Przedmiotem jego badań naukowych były estetyka i semiotyka muzyki, teoria i historia… teatru operowego oraz metodologia… muzykologii.

  Był m.in. autorem książek: "Krzysztof Meyer. Do i od kompozytora", "Muzyka jako znak" za którą… otrzymał Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich im. Ks. Hieronima Feichta oraz "Przeciw muzykologii wrażliwej". Jego publikacje ukazywały się w Niemczech, Czechach, Finlandii, Włoszech, USA i Słowenii. 


  Maciej Jabłoński byl także m.in. przewodniczącym redakcji serii Prace Komisji Muzykologicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczył też Komitetowi Redakcyjnemu "Dzieł Wszystkich Henryka Wieniawskiego" 
  W latach 1992 - 1994 Maciej Jabłoński był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu, natomiast w latach 1999-2008 pełnił funkcję prezesa poznańskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, był także dyrektorem Dni Muzyki i Teatruť oraz Festiwali Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Intelekt to niestety nie wszystko, dobrze jeśli ktoś jest przede wszystkim życzliwym człowiekiem... Przyjęta jest zasada, iż o zmarłych piszemy tylko dobre rzeczy, w związku z tym nie mogę już nic...rozwiń całość

   Intelekt to niestety nie wszystko, dobrze jeśli ktoś jest przede wszystkim życzliwym człowiekiem... Przyjęta jest zasada, iż o zmarłych piszemy tylko dobre rzeczy, w związku z tym nie mogę już nic dodać...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo smutna wiadomość.

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To był człowiek ogromnego formatu, często niedoceniany przez otoczenie i - ze względu na ponadprzeciętny intelekt - bardzo samotny. Strasznie go będzie brakowało poznańskiej muzykologii.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo