Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: Odeszła Joanna Kulmowa - „królowa poezji dziecięcej”

Marek Zaradniak
Joanna Kulmowa z Henrykiem Gościańskim i Karolem Prętnickim w momencie odebrania nagrody miasta Warszawy zawydana w Poznaniu książkę "Kulmowa dzieciom"
Joanna Kulmowa z Henrykiem Gościańskim i Karolem Prętnickim w momencie odebrania nagrody miasta Warszawy zawydana w Poznaniu książkę "Kulmowa dzieciom" Archiwum Oficyny Wydwniczej G&P
W wieku 90 lat w niedzielę zmarła w Warszawie Joanna Kulmowa, wybitna polska pisarka mocno związana z Poznaniem. Ceniono ja szczególnie za ksiązki dla dzieci. Ale Joanna Kulmowa była także autorką utworów scenicznych, librett i reżysem sztuk teatralnych.

Jako poetka zadebiutowała w roku 1952. Opublikowała takie tomiki wierszy jak „Fatum na zakręcie”, „Boże umieranie”, „Cykuta i Jonasz czyli nasza epoka” i „Trefnisiem będąc”

Jej wiersze są zmienne w nastroju. Oprócz liryzmu i refleksji zawierają elementy groteski. Znacząca część jej twórczości stanowiły utwory dla dzieci. Jako prozaik Kulmowa zadebiutowała w 1965 roku powieścią „Wio, Leokadio”. Dwa lata później opublikowała powieść „Stacja. Nigdy w życiu”. Dzieliła się w nich refleksjami nad podstawowymi treściami ludzkiej egzystencji i kształtem otaczającego nas świata.

Pod koniec lat 70 pisarka podjęła współpracę ze środowiskami opozycyjnymi. Publikowała swoje utwory w czasopismach „Zapis” i „Puls”. Bliska była też Joannie Kulmowej muzyka. W latach 60. ze Stefanem Sutkowskim stworzyła Scenę Kameralną Filharmonii Narodowej.

Silne związki łączyły Joannę Kulmową zawsze z Poznaniem. To tutaj 12 listopada 1959 w Teatrze Nowym w jej reżyserii odbyła się premiera „Zaklinacza deszczu” Richarda Nasha. Natomiast 21 czerwca 1960 roku również Teatr Nowy w jej reżyserii wystawił sztukę Alfreda de Musset „Nie trzeba się zarzekać” . 9 kwietnia 1972 roku w Teatrze Wielkim odbyła się premiera opery Karola Kurpińskiego „Pałac Lucypera” według libretta Joanny Kulmowej i w reżyserii Jana Kulmy.

W 1975 roku Joanna Kulmowa otrzymała w organizowanym w Poznaniu konkursie dramaturgicznym wyróżnienie za sztukę „Gdzie jest błazen?”.

Joanna Kulmowa była związana mocno z Poznaniem także jako autorka książek. Wiele z nich wydała tutejsza Oficyna Wydawnicza G&P. Jej nakładem ukazały się takie książki tej autorki jak tomy poezji: „Kulmowa dzieciom”, „Echa śpiące”, „Różne takie modlitewki”, „Moje żarty” i „Nibywszystko” oraz wspomniana powieść „Wio, Leokadio”

To potwornie smutna informacja i wielka strata dla kultury polskiej. Joanna Kulmowa była patronką naszego wydawnictwa i przyjaciółką. Nazywaliśmy ją „Królową poezji dziecięcej” i nie tylko albo „Pierwszą damą poezji dziecięcej”, ale ona nie lubiła być szufladkowana. Jej poezja była pełna przewrotności i dowcipu, adresowana była do czytelnika dziecięcego jak i dorosłego - mówi Karol Prętnicki z wydawnictwa G&P.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski