Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Ale Kino! Młodzi kontra wojna, bieda i społeczny margines

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
We wtorek w Multikinie 51 zobaczyć można będzie "Urban Hymn" Michaela Caton-Jonesa
We wtorek w Multikinie 51 zobaczyć można będzie "Urban Hymn" Michaela Caton-Jonesa Materiały organizatora
Program 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! tworzy 150 filmów. Które warto zobaczyć? Podpowiadamy.

100 krótkich i 50 długich metraży przygotowali dla widzów tegorocznego Ale Kina! festiwalowi programerzy. W poszczególnych sekcjach, coś dla siebie znajdzie każdy widz, który zgodnie z filozofią imprezy Jerzego Moszkowicza czuje się młody niezależnie od metryki.

Ale Kino! od lat konsekwentnie zadaje kłam tezie, że kino dla dzieci i młodzieży traktować ma o sprawach błahych oraz oferować fałszywy obraz świata widzianego wyłącznie przez różowe okulary. Bohaterowie filmów prezentowanych w ramach tegorocznej edycji to w dużej mierze młodzi ludzie, z którymi los nie obszedł się łaskawie: uciekający przed wojną, dorastający w placówkach opiekuńczych czy funkcjonujący na społecznym marginesie.

- Kino dla dzieci, tak jak to dla dorosłych, chce podejmować ważne tematy i nie jest to przypadkowe - mówił jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu Jerzy Moszkowicz. Program 34. Ale Kina! to dowód na to, że jego słowa nie są przesadą.

We wtorek o g. 12 wyświetlona zostanie „Podróż Fanny” w reżyserii Loli Doillon, znanej ze współpracy z Michaelem Haneke. Tytułowa bohaterka trafia wraz z siostrami do domu dla żydowskich dzieci w okupowanej przez Niemców Francji. Z dnia na dzień sytuacja robi się jeszcze bardziej niebezpieczna. Dziewczynka wraz z rodzeństwem musi przedostać się na teren neutralnej Szwajcarii. Film zobaczyć można w Multikine 51.

Współczesne oblicze zbrojnych konfliktów ukazuje zeszłoroczny „Alias Maria” José Luisa Rugelesa. To historia osadzona w kręgach nielegalnej kolumbijskiej partyzantki, do której każdego roku przystępują tysiące dzieci. Wśród nich jest Maria, 13-latka, której polecono przetransportowanie nowo narodzonego dziecka swojego dowódcy w bezpieczne miejsce. Dziewczyna sama natomiast ukrywa, że jest w ciąży, co partyzantkom jest surowo wzbronione (M51, środa, g. 19.30).

Na festiwalu zobaczyć można również „Urban Hymn” Michaela Caton-Jonesa, twórcy m.in. „Chłopięcego świata” z Robertem de Niro i Leonardo DiCaprio. Jego nowy film to historia dwóch przyjaciółek: 17-letniej Jamie i Leanne. Obie wychowują się w ośrodku dla trudnej młodzieży, do którego pewnego dnia trafia nauczycielka śpiewu. Kobieta odkrywa w Jamie spory talent, dzięki czemu nawiązują dobrą relację. Leanne, która w międzyczasie trafia do więzienia jest zazdrosna o przyjaciółkę. Seans we wtorek o 19.30 w Multikinie.

Środę warto zacząć od pokazu indyjskiej „Pułapki” (M51, g. 9.30). To przejmujący obraz biedy trawiącej tamtejszą prowincję, na której mieszka główny bohater, 8-letni Kuttappayi.

Bilety na seanse kosztują od 1 do 8 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski