Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Short Waves Festival: Krótko, treściwie i ponad granicami

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
"Woman without mandolin", reż. Fabiano Mixo
"Woman without mandolin", reż. Fabiano Mixo Materiały prasowe
Przed nami 9. edycja Short Waves Festival, który pod hasłem przewodnim „beyond borders” odbędzie się w dniach od 21 do 26 marca

„Beyond borders”, czyli „ponad granicami”. Hasło tegorocznej edycji Short Waves Festival dotyczy zarówno granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, jak i granic w znaczeniu geograficznym oraz politycznym. W końcu - obrazuje proces ich zacierania pomiędzy twórcą a odbiorcą sztuki, który z roku na rok postępuje. Intencją organizatorów imprezy jest to, żeby prezentowane filmy żyły w świadomości widzów i stwarzały pretekst do rozmowy z twórcami.

- Zależy nam na tym, by kino na różne sposoby uatrakcyjniać. Ma być ono czymś ciekawym zarówno dla publiczności, jak i autorów. Wciąż rozwijamy nasz festiwal. Ponad 200 wydarzeń, na które zaprosimy uczestników i naszych gości, jest tego dowodem - mówi Szymon Stemplewski z Fundacji AdArte, organizator festiwalu.

Zgodnie z tradycją, tegoroczna impreza odbywać się będzie w wielu miejscach. Filmy obejrzymy w Centrum Kultury Zamek, poznańskich kinach studyjnych, Concordii Design i Centrum Amarant. Klubem festiwalowym będzie LAS przy Małych Garbarach.

Najważniejszą nowością nadchodzącej edycji są odrębne sekcje konkursowe dla krótkich filmów z Polski i tych z zagranicy.

- Pokażemy dziesięć filmów, które cechuje duża różnorodność. Są wśród nich zarówno szorty fabularne, komentujące sprawy społeczne, jak i formy lżejsze, które w centrum stawiają sztukę. Co cieszy mnie szczególnie, siedem z nich wyreżyserowały kobiety - mówi programerka polskiej sekcji konkursowej Kaja Klimek.

Co prócz głównych konkursów? Znany już z ubiegłych edycji Dances With Camera, czyli międzynarodowy przegląd filmów, które koncentrują się na ruchu i tańcu. Nowością będzie również konkurs unxpctd.mov, na którym jury oceniać będzie prace z pogranicza sztuk wizualnych, klasycznego kina i form eksperymentalnych.

Ważnym wydarzeniem będzie tegoroczny blok Fokus, prezentujący najważniejsze dzieła krótkiego kina niemieckiego. Zobaczymy m.in. retrospektywę Christopha Girardeta, pioniera found footage oraz przegląd filmów pokazywanych w ostatnich 2 latach na Kurzfilmtage w Oberhausen.

Do 3 marca trwa nabór mieszkań do seansów domowych w ramach projektu Random Home Cinema. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski