Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Stanisław Kulczyński był niezwykłą osobowością

Marek Zaradniak
Stanisław Kulczyński był pedagogiem i chórmistrzem
Stanisław Kulczyński był pedagogiem i chórmistrzem Waldemar Wylegalski
W poniedziałek minie 5 lat od śmierci profesora Stanisława Kulczyńskiego. Ci, którzy go znali jego uczczą go w niedzielę.

W poniedziałek minie 5 lat od śmierci profesora Stanisława Kulczyńskiego, wybitnego chórmistrza i popularyzatora muzyki, rektora poznańskiej Akademii Muzycznej w latach 1987-1993. Z tej okazji w niedzielę w samo południe w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu (ul. Grobla 1) zostanie odprawiona msza święta w jego intencji z udziałem chórów prowadzonych przez jego wychowanków. Zaśpiewają Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego kierowany przez Katarzynę Matelską i Chór Akademicki Coro Da Camera Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod batutą Barbary Dąbrowskiej-Silskiej.

Profesor Stanisław Kulczyń-ski zmarł po długiej chorobie w wieku 78 lat. Był jedną z najbarwniejszych postaci polskiej chóralistyki. Uczeń profesora Stefana Stuligrosza przez 18 lat (w latach 1967-85) kierował Chórem Akademickim UAM, a od 1987 przez wiele lat prowadził Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.
Przez 6 lat w latach 1972-78 był prodziekanem ówczesnego Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej, a potem przez 6 lat w latach 1978-84 jej prorektorem do spraw artystyczno-naukowych i przez kolejne sześć lat w latach 1987-1993 rektorem tej uczelni.

Przez 13 lat był konferansjerem koncertów Pro Sinfoniki, z którą był związany od momentu jej powstania. W Telewizji Poznań prowadził programy „Co to jest?” i „Śpiewnik domowy”.
Był profesorem, który wprowadził w świat muzyki tysiące studentów. Pokazał im jej piękno i uniwersalne wartości. Otworzył serca i umysły młodzieży studenckiej także na umiłowanie ojczyzny i jej dziejów. Otworzył UAM na świat sztuki muzycznej poza granicami Polski, czego dowodem był udział Chóru Akademickiego UAM w licznych konkursach najczęściej zakończonych zwycięstwem oraz koncerty w miastach i miasteczkach, na estradach operowych i fil-#harmonicznych, a także koncerty przed wielkimi tego świata jak były prezydent Niemiec Gustav Heinemann.
To dzięki Stanisławowi Kulczyńskiemu UAM stawał się coraz bardziej rozpoznawalny w świecie nie tylko przez dokonania naukowe, ale także przez wielkie dokonania w sztuce chóralnego muzykowania. Dodajmy, że jego imię noszą dziś odbywające się w Akademii Muzycznej w Poznaniu Ogólnopolskie Konkursy Dyrygentów Chóralnych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski