Poznań: To był niezwykły wieczór na klasykę i jazz

  Poznań: To był niezwykły wieczór na klasykę i jazz

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: To był niezwykły wieczór na klasykę i jazz
  1/8
  przejdź do galerii

  Poznań: To był niezwykły wieczór na klasykę i jazz ©Grzegorz Dembiński

  Wydarzeniem artystycznym środowego wieczoru w Poznaniu był występ słynnego amerykańskiego trębacza Wyntona Mralisa oraz Orkiestry Kameralnej Amadeus i Jazz At Lincoln Center Orchrestra. Dyrygowała Anna Duczmal-Mróz.
  Aula UAM była licznie wypełniona, a na estradzie pojawiły się dwie połączone orkiestry Gości powitała Agnieszka Duczmal. Pierwsza część wieczoru przyniosła wspólne naprzemienne wykonanie jednego z największych szlagierów muzyki klasycznej "Obrazków z wystawy" Modesta Musssorgskiego. Były fragmenty opracowane przez Agnieszkę Duczmal, ale i opracowane przez Jazz Lincoln Center Orchestra. I szczególnie w tych ostatnich nie zabrakło partii improwizowanych. Ostatnią część "Obrazków" "Wielką bramę kijowską" obie orkiestry wykonały razem. I już wtedy poznańska publiczność zgotowała im owację na stojąco.

  Drugą część wieczoru rozpoczęło wspólne wykonanie kompozycji Henry'ego Creamera i Turnera Laytona „After You’ve Gone”. I już wtedy można było podziwiać wiele niezwykle ekspresyjnych solówek muzyków amerykańskich. Zaraz potem pozostaliśmy sam na sam z Jazz At Thhe Lincoln Center Prchestra i z serią wykonanych przez nią utworów Duke’a Ellingtona. Brawa zrywały się niemal po każdej solówce. Można było zachwycać się brzmieniem trąbki, ale warto było oklaskiwać też pianistę, saksofonistów czy puzonistów.

  Finałem wieczoru było kolejne wykonanie wspólne obu orkiestr. Tym razem był to niezwykle popularny standard Ray’a Noble’a „Cherokee”. Tu warto było oklaskiwać nie tylko gości zza Oceanu, ale także podziwiać smyczki Amadeusa. Te znakomite wykonania sprawiły, że publiczność znów zgotowała muzykom owację na stojąco. Środowy koncert pokazał, że muzyka nie zna granic a znakomici instrumentaliści odnajdą się w każdej muzyce. Dla tych, którzy lubią muzykę klasyczną jak i dla tych, którym bliższy jest jazz była to niezwykła uczta muzyczna wpisująca się w obchody 50-lecia działalności założonej przez Agnieszkę Duczmal Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Chyba każdy kto wczoraj znalazł się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mógł się czuć usatysfakcjonowany.

  Dla słynnego trębacza była to druga wizyta w Poznaniu. Po raz pierwszy słuchaliśmy go w roku 1994 roku. Szkoda jednak, że tym razem nie było warsztatów dla młodych muzyków, których przecież kolejne pokolenie wyrosło od tamtego czasu.

  Zobacz też: Przegląd kulturalny


  POLECAMY:


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprostoeanie

  Katarzyna Liszkowska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Były warsztaty, Panie Redaktorze, w szkole muzycznej przy ul. Solnej a po koncercie w garderobie Wynton Marsalis cierpliwie słuchał i udzielał wskazówek młodym trębaczom.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo