Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rusza piąty sezon Sceny Roboczej

Natalia Zielińska
Scena Robocza jest inicjatywą, która zwraca szczególną uwagę na problemy teatrów niezależnych
Scena Robocza jest inicjatywą, która zwraca szczególną uwagę na problemy teatrów niezależnych Marek Zakrzewski
Organizatorzy przygotowali ponad 30 spektakli, w tym 4 premiery. Na miłośników teatru czeka w sumie aż 50 wydarzeń.

Scena Robocza jest projektem artystycznym realizowanym od 2012 roku, ale tak właściwie jej początki sięgają 3 lata wstecz. Wtedy jeszcze członkowie Teatru Strefa Ciszy zostali zmuszeni do natychmiastowego opuszczenia lokalu, który dotychczas zajmowali.

W obliczu tego zdarzenia zaczęli zastanawiać się nad sytuacją teatrów niezależnych. Doszli do wniosku, że one również zmagają się z licznymi problemami technicznymi czy finansowymi i postanowili stworzyć Scenę Roboczą. Główną ideą tego projektu ma być wspomaganie teatrów niezależnych, ale przede wszystkim umożliwianie im odpowiednich warunków do pracy.

Scena Robocza (obecnie mieści się w dawnym kinie Olimpia przy ul. Matejki) nie skupia się tylko i wyłącznie na tworzeniu nowych spektakli. Organizowane są różne projekty artystyczno społeczne, które mają zachęcić młodzież i społeczność lokalną do współpracy.

Największą taką inicjatywą podjętą w tegorocznym sezonie będzie „Sąsiedztwo granice bliskości, od koncepcji do realizacji” Akcja skierowana jest do wszystkich animatorów i animatorek działających w obrębie dzielnic: Grunwald, Jeżyce i Łazarz.

- Chcemy zaprosić 12 animatorów na taką małą, 4-weekendową akademię. W programie znajdą się m.in warsztaty dźwięku i obrazu oraz zajęcia z reaserchu. Na zakończenie każdy uczestnik będzie mógł przygotować własny projekt - opowiada Aleksandra Kołodziej, koordynatorka Sceny.
Osoby zainteresowane udziałem w tej akcji muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej sceny roboczej. Zapisy ruszą 7 października, a ogłoszenie wyników naboru nastąpi 4 dni później.

Wśród premier znalazły się dwa spektakle poświęcone problemom społecznym. „Całe życie w dresach” oraz „Nie mów nic nikomu”. Pierwsze przedstawienie opowiada historię Justyny Tomczak-Boczko, która jest matką bardzo chorego i niepełnosprawnego synka.

- W tym spektaklu pokażemy jak wygląda życie takiej matki. Do monologu kobiety wplecione zostaną jej wpisy z internetowego dziennika. Premiera spektaklu odbędzie się 4 listopada - mówi Przemysław Prasnowski.

Drugie przedstawienie porusza problem wyobcowania osób głuchoniemych ze społeczeństwa. - Niekiedy myślę sobie, że oni są emigrantami we własnym kraju -wyznaje Adam Ziajski, kierownik artystyczny.

Tegoroczny sezon działalności Sceny Roboczej zakończy się w grudniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski