Orzeł i Krzyż: Prezydent Duda na widowisku w Murowanej...

  Orzeł i Krzyż: Prezydent Duda na widowisku w Murowanej Goślinie

  BAZA, BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Orzeł i Krzyż: Prezydent Duda na widowisku w Murowanej Goślinie
  1/95
  przejdź do galerii

  Orzeł i Krzyż: Prezydent Duda na widowisku w Murowanej Goślinie ©Grzegorz Dembiński

  Widowisko "Orzeł i Krzyż" niezmiennie robi wielkie wrażenie. Tym razem miał okazję przekonać się o tym także prezydent Andrzej Duda, który w piątek pojawił się na Murowanej Goślinie na tegorocznej premierze spektaklu.
  Widowisko "Orzeł i Krzyż" prezentuje 1000 lat polskiej historii. W tym roku występuje w nim ponad 300 aktorów wcielających się w przeszło 1500 postaci. Spektakl będzie wystawiony w kolejne weekendy do 29 lipca. Łącznie zaplanowano 16 przedstawień, a honorowym gościem piątkowej premiery był prezydent Andrzej Duda.

  - Wiem, że widowisko w Murowanej Goślinie jest przedstawiane po raz dziewiąty, wie też, że jest realizowane przez wolontariuszy, i z ogromnym zaangażowaniem, przyciągając tysiące gości - mówił prezydent. - Za to widowisko przedstawiające nasze dzieje, naszą historię, chciałbym ogromnie podziękować - dodawał.

  Andrzej Duda zwracał uwagę, że Wielkopolska jest "kolebką polskości". - To tutaj pokazujecie wszystko to, z czego w zdecydowanej większości, jesteśmy ogromnie dumni- zwrócił się do wolontariuszy tworzących widowisko.

  W piątkowy wieczór w Parku Dzieje po raz pierwszy w tym sezonie można było zobaczyć nową, wzbogaconą w stosunku do ubiegłego roku, odsłonę półtoragodzinnego widowiska. Półtoragodzinne widowisko zostało tym razem wzbogacone o sceny z czasów PRL. Opowieść zaczyna się jednak od legend, jak ta o Lechu, Czechu i Rusie, czy o smoku wawelskim. - Dalej mamy chrzest Polski, koronację Chrobrego, triumfy polskiej husarii, unię polsko-litewską. Pojawiają się także obrazki z życia miast i wsi, są rozbiory, mocny akcent położyliśmy też na pokazanie Powstania Wielkopolskiego - tłumaczy Tomasz Łęcki, pomysłodawca widowiska i prezes Stowarzyszenia Dzieje, organizatora wydarzenia.

  Kluczową postacią dla widowiska jest Stańczyk, będący obok Wespazjana Kochanowskiego narratorem i przewodnikiem po historii Polski. W jego rolę wcielił się Dominik Paszkiewicz, mieszkaniec Murowanej Gośliny. - W widowisku biorę udział po raz czwarty. To wyjątkowe wydarzenie, ale stresujące, w zasadzie od dwóch tygodni nie spałem - przyznaje.

  Wielu z wolontariuszy podczas trwania spektaklu odgrywa kilka ról. - W moim przypadku jest ich aż 9 - mówi Aleksandra Szymczak, młoda aktorka. - Podczas grania można wyrobić sobie dobrą kondycję. Mamy niewiele czasu, by przebrać się za kulisami i pojawić się na scenie po raz kolejny - dodaje.

  Kolejne widowiska będą się odbywać do końca lipca w Murowanej Goślinie na terenie Parku Dzieje (piątki i soboty o godz. 21.30).

  Wejściówki w cenie 50 (normalny) i 40 zł (ulgowy) można kupić na stronie internetowej www.parkdzieje.pl i punktach stacjonarnych (m.in. kasie Parku Dzieje, CiM i Cafe Misja).Do Parku Dzieje można dojechać z Poznania samochodem lub specjalnym pociągiem "Orzeł".

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajnie było

   Gośliniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Fajnie gdy Prezydent w gości przyjeżdża, szkoda tylko że nie mógł u nas dłużej zostać :(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Historyczne wydarzenie

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Wspaniałe widowisko, dzięki któremu jest głośno o Murowanej Goślinie na całą Polskę. No i dzięki temu widowisku Murowaną Goślinę spotkał zaszczyt goszczenie pierwszy raz w swojej historii...rozwiń całość

   Wspaniałe widowisko, dzięki któremu jest głośno o Murowanej Goślinie na całą Polskę. No i dzięki temu widowisku Murowaną Goślinę spotkał zaszczyt goszczenie pierwszy raz w swojej historii Prezydenta RP.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaszczyt?

   emi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Toż to wstyd gościć najgorszego prezydenta nie wszystkich Polaków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fatalnie morgsna

   Marko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Czy ten pan umie tylko imprezowa i podpisywać, czemu ta impreza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   całoroczny festiwal dudziarstwa

   dylu-dylu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Boże daj, żeby tylko przez 5 lat


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pis

   zb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   won z Polski jak sie nie podoba... niech cie europa ugości bombami syryjskimi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama